Yulaf binlerce yıl tüketilen ana besin kaynaklarından birisi olmuştur. Diğer yandan tüm besin kaynaklarının vücuda sağladığı fayda yulafta da bulunuyor.

Günlük düzenli olarak tüketilmesi halinde yulaf ezmesinin faydaları saymakla bitmiyor. Saçlardan bağırsak sağlığına kadar tüm faydaları ile yulaf ezmesi doktorlar tarafından da tavsiye ediliyor.

Yulafın Saç Sağlığına Yararları

Saç derisinin kurumasını önleyen yulaf özellikle nemli bir zemin oluşturarak saç köklerinin zayıflayarak dökülmesini önler. Diğer yandan ise saçlara doğal bir yumuşaklık katan yulaf ezme haline getirilerek saçların dilberin iyice yayılması gerekiyor. Yapılan bu işlemin saçlarda 20 dakika kadar kalması yeterli olacaktır ve işlem sonrasında saçları ılık su ile yıkamanızda fayda bulunuyor.

Yulafın Sinir Sistemine Faydaları

İçeriğindeki bol minareler sayesinde sinir sisteminde stresten koruyucu bir etki yaratır. Özellikle strese bağlı baş ağrısının önüne geçen yulaf aynı zamanda hafif bir gün geçirmenizi sağlar. Yulafın diğer faydaları ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Düşük kalori değeri ile ve uzun süre tok tutan özelliği sayesinde diyet listelerinin vazgeçilmezidir. Sabah kahvaltıda tüketilecek olan yulaf ezmesi çok uzun süre boyunca açlık hissini ortadan kaldırır.
  • İçerdiği liflerden dolayı yulaf ezmesinin faydaları kasların ve diğer sağlık fonksiyonlarının düzene girmesini sağlar.
  • Yatmadan 1 yada 2 saat öncesinde yulaf ezmesi yoğurt yada süt ile karıştırılarak tüketilmesi halinde yulafın faydaları daha ön plana çıkar. Bu karışım yatmadan önce tüketilmesi halinde uyku problemi tamamen ortadan kalkar.
  • Dişlerin sağlığını koruyucu etkisinden dolayı diş çürümelerini engelleyici özelliğinin bulunduğu tespit edildi.

Kas ve iskelet sistemini destekleyen lifsi yapısı kasların güçlü olmasını ve iskelet sisteminin daha sağlam olmasını sağlar. Diyabet hastalarının özellikle yemek tüketme konusunda girdiği sıkıntılara iyi gelen yulaf ezmesinin faydaları kalorisiz ve şeker içermemesinden dolayı tüm diyabet hastalarına tavsiye edilir.

Özellikle tarçın ve mevsim meyveleri ile en son muz karışımı yapılarak her gün sabah kahvaltıda yada akşam yemeğinde tüketilmesi diyabet hastalarının hem doyucu yemek yemesini sağlar hem de şeker oranının düzene girmesini sağlar. Hafif yapısı gereği de yulaf ezmesi vücudun tüm gün boyunca rahat olmasını sağlar.

Hoşunuza gidebilir