Bence hepimiz otların bozulmasının nasıl bir his olduğunu biliyoruz. Onları belirli bir tarif ya da özel bir etkinlik için satın alıyorsunuz. Ve sonra buzdolabında, kullanılmayan ve sevilmeyen birkaç gün boyunca çöpe atmak zorunda kalana kadar tükeniyorlar.

Taze olan mı kurutulmuş olan mı daha iyidir?

Birçok kişi tazeden yana oyunu kullanıyor ancak otları korumanın birçok yolları var.

Maydanoz Nasıl Saklanmalı?

Maydanoz, çok çeşitli tariflerde kullanılır, ancak bilmediğiniz şey, hemen hemen her türlü yiyeceğin iyi olduğu ve inanılmaz derecede iyi sakladığı. Bir salkımını eve getirdiğinizde, hemen yıkayın, yapraklar saplarından soyun ve yaprakları buzdolabınızda hava geçirmez bir kapta saklayın.

Maydanoz günlerce değil, haftalarca bu şekilde iyi kalacak!

Kullandıktan sonra, kabaca yaprakları doğrayın ve yumurtalara, pilav, makarnaya, mayoneze, çorbaya veya biraz şifalı bir tat gerektiren başka bir şeye atın.

İpucu: Ekstra tasarruflar için maydanozu stok, fasulye veya çorba yapmak için saklayabilirsiniz.

Photo by Pixabay from Pexels

Diğer Bitkileri Saklarken Dikkatli Olun

Bitkileri suya veya ıslak kağıt havlulara depolamak için tonlarca öneri varken, bu şeyler zaman alır, çaba harcar ve dağınık bir temizlik sağlar. Maydanoz dışında herhangi bir bitkiyi saklamanın en iyi yolunun dalları yan yana kağıt havluların üzerine koymak ve ardından hava geçirmez bir kapta saklamak olduğunu buldum. Bu, kağıt havluyla kaplanmış otları plastik ambalajla sarmanız durumunda da işe yarar, ancak sürekli sarma / çözme bazıları için çok fazla çaba olabilir.

Otlarınızı Yağda Saklayın

Ev hanımlarının özel bir yöntemi var! İstediğiniz artık bitkinin (biberiye, kekik, kekik, vb.) Yapraklarını doğrayın, küçük bir cam kap veya mason kavanoza koyun ve zeytinyağı ekleyin. Otlar bu şekilde inanılmaz derecede iyi depolarlar, bu harika, ama özel yağ harcaması olmadan otla aşılanmış zeytinyağı dahidir. Bunu yemeğinize daldırın ve hem misafirlerinizi hem de zevkinizi etkileyin.

İpucu: Ekstra bir macera için, yaratıcılığına bir diş sarımsak, biraz arpacık soğanı veya karabiber eklemeyi deneyin.

Otlarınızı Tereyağında Saklayın

İlk kez mi duyuyorsunuz, kesinlikle denenmiş bir yöntem. İstenen artık otların yapraklarını doğrayın ve oda sıcaklığında tereyağı ile karıştırın (tuzsuz veya tuzlu, seçiminiz). Bir tereyağı tabağının üst kısmındaki tereyağını yeniden şekillendirin. Veya bir plastik ambalaj parçası üzerine doldurun, sarın ve tereyağını bir dikdörtgen veya oval şeklinde biçimlendirin. Buzdolabına koyun ve normal tereyağının tadını çıkarın ya da etten çorbaya baharat olarak doldurun.

Bu buzdolabında bir ay kadar iyi kalacak. Bu, özel tereyağı masrafı olmadan, herhangi bir yemeğe başka bir sahte gurme etkileyici ilavesidir.

Otlarınızı dondurun

Eğer stoğunuz fazlaysa ya da fazla alıp saklamak istiyorsanız bu yöntem son derece ideal. Ancak ucuza alabildiğiniz zaman mevsimsel otları saklamak için çok yararlı olabilir. Eski bir buz küpü tepsisini alın, boşlukları zeytinyağı, tereyağı, su veya stok ile doldurun ve seçtiğiniz herhangi bir bitkinin doğranmış yapraklarını karıştırın. Bu küpler süresiz olarak dondurucuda saklanır.

Sonra kullanırken harika öneri: Basitçe bitki karışımınızın küplerini çorbalara, makarnalara, kavrulmuş sebzelere atın veya eritip etin üzerine dökün.

Hoşunuza gidebilir