Aşırı yağlı yiyecekler ve kalorisi yüksek besinler vücutta obezite ve kronik hastalıklar dışında da hasara neden oluyor.

Yağlı yiyecekler beynimizi nasıl etkiliyor, yüksek yağ oranına sahip besin tüketimi hafıza kaybı, öğrenme güçlüğü, konsantrasyon bozukluğu gibi hasarlara neden oluyor.

Yağlı Yiyecekler Beynimizi Nasıl Etkiliyor?

Beyin Diyabet İlişkisi

Yağlı yiyeceklerin beyinde verdiği hasara insülin direncinin ve dolayısıyla diyabetinde neden olduğu bir gerçek. Düzensiz beslenen yüksek miktarda yağ tüketen bireylerde yağlar 4 ila 6 saat sonra kana karıştığı için sürekli bu döngüye girmeye neden oluyor ve kan şekerleri sürekli oynamalar gösteriyor. Bu durumda ani hipoglisemi ve hiperglisemi ataklarına neden olarak beyin ve hafıza üzerine etki ediyor. Özellikle yükselen insülin direnci nedeniyle yaşanılan hipoglisemi ataklarının yani şekerin çok düşmesinin en önemli bulgularından olan bilinç bulanıklığı ve unutkanlık giderek daha da artıyor. Tüm bunlar ise yağlı yiyecekler beynimizi nasıl etkiliyor sorusunun yanıtlarından birisini oluşturuyor.

Yağın Beyne Diğer Etkileri

  • Ayrıca yine yüksek oranda yağlı yiyecek tüketen bireylerin beyninde özellikle bağışıklık sistemini koruyan bölümlerde iltihaplanmaların meydana gelmesi sonucu bağışıklık sistemi düşüyor ve beyindeki bu bölgelerin görevlerini yerine getirmede zorlanması gözleniyor.
  • Merkezi sinir sistemi vücutta zararlı olan tüm maddelerle savaş halindedir.
  • Yağlı yiyeceklerin aşırı tüketimi sonucu organ yağlanmasından beyninde etkilenmesi sonucu yeni şeyler öğrenmede güçlükler, dikkat eksiklikleri, uyku problemleri ve bilişsel sorunlar yaşanıyor.
  • Ayrıca sürekli bu tarz besinleri tüketmek vücutta doygunluk hissinin kaybolmasına da neden oluyor. Bu yüzden beyin doyup doymadığını algılayamıyor ve görevlerinde eksiklikler meydana geliyor.
  • Ayrıca yağlı yiyecekler beynimizi nasıl etkiliyor sorusuna kronik hastalıkların baş göstermesi ile de bağlantı kurmak gerekiyor. çünkü alınan her bir kilo ve karşılaşılan her bir kronik hastalık beyinde hasara neden oluyor. Her hastalığın komplikasyonlarından merkezi sinir sistemi muhakkak etkileniyor.

Tüm bunlardan dolayı yüksek yağ oranına sahip yiyecekler dolayısıyla kalorisi yüksek besinler insan bedeninde Obeziteden kronik hastalıklara ve beyin hasarına kadar zarar verebiliyor. Tükettiğimiz besinlerdeki kalori miktarlarına dikkat ederken bu kalorinin ne kadarını yağdan aldığımıza da dikkat etmemiz gerekiyor.

Hoşunuza gidebilir