Pek çok kişinin son yıllarda sıkça karşılaştığı yağlı ve Light süt ayrımı akıllara yağlı süt mü Light süt mü daha faydalıdır sorusunu getirdi. Her ikisinin de farklı faydalarının bulunmasından dolayı sadece birinin daha iyidir denilmesi doğru olmaz.

Ancak her iki süt şeklinin de hangi yönlerden faydalı olduğunun bilinmesi kişilerin kendilerine hangisinin daha iyi fayda sağlayacağını tespit etmesinde yardımcı olur.

Tam Yağlı Sütün Faydaları ve Zararları

Sütün tam yağlı halini kullanan kişiler obezite, kalp-damar hastalıkları ve diyabet hastalıklarına yakalanma riskini daha az yaşadıkları belirlendi. Süt şekeri protein ile yağ açısından oldukça faydalı bir besin olduğundan dolayı günlük tüketim listemizde mutlaka yer alması gerekiyor. Diğer faydaları ise şu şekilde sıralanabilir;

  • İçerisinde bulunan Trans- palmitoleik asit vücuttaki kan yağlarını azalttığı için insülin direncini de düşürüyor. Bu sayede diyabet gelişimi %60 oranında azalıyor.
  • Diğer bir yağ asidi olan Bütirat tam yağlı sütlerde bol miktarda bulunuyor. Bu asit bağırsak hücrelerinin enerji dengesini sağladığı için hazmı da kolaylaştırıcı etkisi bulunuyor.
  • Aynı zamanda yağlı süt tüketimi mide boşalma zamanında uzamayı sağlayarak tokluk hissini daha uzun süre hissetmenizi sağlıyor. Özellikle kilo vermek isteyen kişiler için yağlı süt tüketim tüm diyetisyenler tarafından tavsiye ediliyor.

Tüm bunlara rağmen yağlı süt mü Light süt mü daha zararlı etkilere sahiptir sorusuna her iki süt türünün de zararları anlatılarak karar verilebilir. Bu bağlamda tam yağlı sütün zararları olarak en büyük ve tek denilebilecek etkisi hayvansal yağ içerdiği için doymuş yağ asidini bol miktarda bulundurması ön plana çıkıyor. Ancak aktif bir hayat süren, düzenli spor yapan yada yürüyüş yapan kişiler bu yağ asidini kolaylıkla eritebilirler. Diğer yandan masabaşı iş yapan ve hiç spor yapmayan kişiler yağlı süt tükettikleri zaman büyük bir hızla kilo aldıklarını görebilirler.

Light Sütün Faydaları ve Zararları

Bir önceki başlıkta belirtildiği gibi Light süt tam yağlı süre göre tek faydası hareketli olmayan kişilere tavsiye edilmesi olarak görülebilir. Hareketsiz kişilerde eritilmesi zor olan doymuş yağlar yağlı süt mü Light süt mü kilo yapar sorusunu akılara getirebilir. Bundan dolayı Light süt içilmesi kilo aldırıcı etkiyi ortadan kaldırmış olur. Ancak bu faydasına rağmen tam yağlı sütün içerdiği diğer faydaların bazıları da Light sütlerde bulunmuyor.

Hoşunuza gidebilir