En belirgin farkı birinin hayvansal diğerinin kimyasal yollardan elde edilmesi olan tereyağı ile margarin arasındaki fark sadece bunlarla da bitmiyor.

Yemeklerde tereyağı mı margarin mi kullanılması daha sağlıklı olur sorusuna bakıldığında hayvansal kaynağın tercih edilmesi daha doğru olacaktır ancak lezzet tercihi kişiden kişiye göre değişir.

Tereyağı ve Margarin Arasındaki Farklar

Tereyağı süt kaymağı çırpılarak hazırlanmış halidir ve doymuş yağ asitlerinden dolayı kolesterol oranı oldukça yüksektir. Ancak buna rağmen inek sütlerinden gelen antibiyotikler ve diğer faydalı içeriklerin bulunması tereyağını daha ön plana çıkarıyor. A, D, E, K vitaminleri de hayvansal besin olan tereyağı içerisinde bulunur. Diğer yandan ise margarin sıvı bitkisel yağlardan elde edilir.

Tereyağına göre doymuş yağ oranı ve kolesterol miktarı oldukça düşüktür. Ancak margarinlerde zararlı olan bir durum bulunuyor bunlar da doymamış yağ asitlerinin hidrojenle doyurulması anlamına gelen hidrojenleştirme olarak tanımlanabilir. Bundan dolayı margarin içerisindeki trans yağ oranı yüksek olur ve kanseri tetikleyen bu özelliğinden dolayı pek tercih edilmez. Margarin hakkındaki diğer bilgiler ise şu şekilde anlatılabilir;

  • Son yıllardaki gelişen teknoloji trans yağ miktarını %1 seviyesinin altına düşürdü ancak tam anlamıyla bitiremedi bundan dolayı kalp rahatsızlığı olan kişilerin margarin tüketimi yapmaması gerekiyor.
  • Margarin konusunda kesin bir zararlı tespiti yapılmamasına rağmen tereyağının daha faydalı olduğu ispatlanmış bir araştırmadır.

Tüm bu değerlendirmelere bakıldığı zaman tereyağı mı margarin mi sorusuna kesin olarak verilecek bir cevap bulunmuyor. Ancak hayvansal kaynaklı olan tereyağının tüketilmesi daha çok tavsiye ediliyor.

Tereyağının Zararları

Tereyağı tüketimi de az miktarda tutulması halinde zararsız olmasına rağmen fazla miktarda tüketilmesi de aşağıdaki durumlara neden olur;

  • Damar tıkanıklıklarına neden olur.
  • Damardan direkt olarak etkilenen kalp sağlığı zarar görür ve kalp krizi riski artar.
  • Kolesterolün yükselmesine neden olur.
  • Doymuş yağ asitlerinin yakılması daha zor olduğu için kilo alınmasının önüne geçilmez.

Her iyi yağ türevinin de zararları bulunduğu için kişilerin tüketim noktasında bir tercih yapması gerekir. Özellikle tereyağı mı margarin mi sorusunun cevabı sadece damak tadına göre alınacak olan zararın miktarı kişiye kalmış denilebilir.

Hoşunuza gidebilir