Biyolojik olarak yapılan araştırmaların sonucunda insan vücudunun şekere ihtiyacı olmadığı tespit edildi. Uzmanlar tarafından yapılan bu araştırma sonucunda insanların özellikle fazla şeker tüketmesinden dolayı çürük dişlere sahip olduğunu görebilirsiniz.

Ancak eski mısır mezarları açıldığında hiç çürük dişe denk gelinmediği görülüyor. Bu durum o yıllarda şeker bulunmayan mısırda kişilerin daha sağlıklı dişlere sahip olduğunu gösteriyor. Özellikle bu tespit sonucunda elde edilen şekerin zararları sadece dişler ile sabit de kalmıyor.

Şekerin Vücuda Zararları

Vücudun henüz daha ağızdan vücuda girdiği sıralarda dişlerde bakteri oluşumuna neden olduğu görüldüğü zaman şekerin tükürük enzimleri ile direkt olarak kana karıştığı da görüldü. Bunların yanı sıra şekerin zararları şu şekilde sıralanabilir;

  • Vücutta sindirimi olmayan vücut kan şekerini yükselterek pankreasta insülin salgılanmasına neden oluyor. Bu durum şekerin düşmesine neden olduğu için pankreas şeker üretimini durdurarak diyabet hastalığı ortaya çıkıyor.
  • Şeker hücrelerin yapısını da bozarak kansere zemin hazırladığı ve özellikle kansere en büyük neden olan fast food yiyeceklerde bol miktarda şekerin bulunduğuna dikkat çekiliyor.

Şekerin tamamen hayattan çıkarılması da tam olarak doğru bulunmuyor çünkü tadı gereği hayattan zevk alabilmek için kişilerin şeker eve çikolata tüketimi yapmaları tavsiye ediliyor. Ancak fazla miktarda ve bağımlılık yapıcı ürünlerin içerisinde şeker tüketimi de ileriki yıllarda vücudun geri dönülmez kronik hastalıklara davetiye açtığı anlamına geliyor.

Diyetisyenlerin Şeker Tavsiyeleri

Birden fazla diyetisyen ile yapılan görüşmeler sonucunda hazırlanan anket şeker tüketimi konusunda bizlere ilginç sonuçlar verebiliyor. Özellikle sporcu kişilere dahi basit şeker yerine meyve şekerinin önerildiği ve doğal meyve şekerinin insan vücudunda zararlı etkilere sahip olmadı belirleniyor. Bu bağlamda tüketilecek olarak tatlı ürünleri doğal meyvelerden elde edilen şekerler yada direkt olarak meyvelerin tatlılarda kullanılması yolu ile tüketilmesi daha sağlıklı bir tüketim şekli olacaktır.

Vücudun şekere değil de karbonhidratlara ihtiyacı olduğu için genelde her insanın günlük olarak 2 yada 3 porsiyon meyve tüketmesi halinde vücudun gerekli olduğu karbonhidratlar sağlıklı yollarla vücuda alınmış olur. Hastalıklara neden olan şekerin zararları insan vücudunda erken yaşlanmaya neden olduğu için dış görünüşte ve cilt yapısında da olumsuz etkilerinin bulunduğu biliniyor.

Hoşunuza gidebilir