Latince adı Anthemis nobilis olan papatya güzel görünümü ve kokusu sayesinde halk arasında oldukça sık kullanılır.

Aynı zamanda bir şifa bitkisi olan papatya sağlık açısından birçok faydası bulunuyor. Özellikle papatya çayının faydaları sinüzite karşı tedavi olarak kullanılmasıyla ön plana çıkıyor. Güçlü antidepresan yapısı sayesinde ise yoğun stres altında çalışan kişilerin düzenli olarak tüketmesi gereken içeceklerin başında gelir.

Papatya Çayının Faydaları

Saymakla bitmeyen papatya çayının faydaları regl dönemindeki kadınların yaşadığı ağrıları yatıştırıcı etkiye sahiptir. Sağlık açısından bir diğer önemi ise diş etlerini tedavi edici içeriğinden dolayı diş macunu sanayisinde kullanılır. Bayanlar için saymakla bitmeyen papatya çayının faydaları soğuk bir şekilde saçlarda kullanıldığı zaman saç rengi açıcı bir etki yaratır. Papatya içerisinde bulunan Alfa bisabolol maddesi ülsere karşı olarak papatya çayı şeklinde mideye etki eder. Papatya çayının diğer faydaları ise şu şekildedir;

  • Sindirim sisteminin rahatlamasını sağlayarak yaşanan kabız ve hazımsızlık gibi sorunları ortadan kaldırır.
  • Papatya çayı gargara yapılması halinde boğazdaki yaralara iyi geldiği de biliniyor.
  • Romatizmal rahatsızlıklarda kullanılır,
  • Uyku bozuklukları tedavisi için papatya çayı tavsiye ediliyor.
  • Yemek sonrasında sindirime yardımcı olmasından dolayı yemekten yarım saat sonra papatya çayı tüketilebilir.
  • Deri döküntüsü ve diğer cilt hastalıklarının belirtilerini hafifletmeyi sağlar.
  • Alerji belirtilerini azaltmayı sağlar.
  • Ülseratif kolit ve gastrit tedavisinde kullanılıyor.
  • Kas gevşetici ve kramp azaltıcı olarak da biliniyor.

Belirtilen faydaların yanı sıra papatya çayının faydaları iskelet sisteminde sırt ve bel ağrıları tedavisinde kullanılır. Bağışıklık sistemini güçlendiren papatya çayı apse tedavisinde de gargara suyu olarak kullanılabilir.

Papatya Çayı Tarifleri

Arpacık tedavisinde kullanılmak istenen papatya 1 çay bardağı sıcak suya, 1 kahve kaşığı küçük parçalara ayrılmış papatya çiçeği konularak kullanılır. 15 dakika bekletilip sonrasında süzülerek bir parça pamuk ile göz kapağının üzerine konulan papatya çayı soğuyunca yenisi ile değiştirilir ve bu şekilde arpacık tedavisi yapılır.

Diğer yandan bağırsak gazı, idrar sökücü ve hazımsızlık giderici olarak kullanılmak istenirse 3 çay kaşığı papatyayı bir fincana koyduktan sonra kaynar su dökerek 5 ile 10 dakika beklenmesi sonrasında tüketilebilir. Bu şekilde yapılan tüketim aynı zamanda bağırsak solucanlarının dökülmesinde de etkili olur.

Hoşunuza gidebilir