Kıvırcık içerdiği A,B6, B9, B12, C, D ve e vitaminleri ile sodyum, bakır, çinko, fosfor, iyot ve kalsiyum sayesinde insan vücudunda birden fazla hastalığa karşı direnç sağlar.

Bu özelliği sayesinde kıvırcığın faydaları saymakla bitmediği gibi her gün yeni faydaları ortaya çıkıyor.

Kıvırcığın Faydaları

Anne adaylarının hamilelik döneminde vücutta ki kalsiyum miktarı azalır. Bu duru doğrum sonrasında annenin vücudunda anne sütünün azalması ve geçici osteoporoz görülmesine neden olur. Kıvırcık hamilelik ve sonrasındaki emzirme döneminde tüketilmesi halinde anne sütünü arttırır. Bunun yanı sıra kemik erimesini önleyerek düzelme hızını da arttırır. Bunun yanı sıra aşağıdaki faydaları da bulunuyor;

  • Böbrekleri ve bağırsakları çalıştıracak besin içeriğine sahip olan kıvırcık bundan dolayı kabızlığa iyi gelir. Basur yarası olan kişilerin rahatsızlığına iyi geldiği çok az kişi tarafından bilinir.
  • İdrar sökücü özelliği ve sindirimi kolaylaştırmaya yarayan içeriğinden dolayı sindirim hastalıklarında tedaviyi destekleyici olarak doktorlar tarafından tavsiye edilir.
  • Tüm yeşil sebzeler romatizma ağrılarını dindirmeyi sağladığı gibi kıvırcıkta bu özelliğe sahiptir. Düzenli olarak tüketilmesi halinde iltihaplanmaya bağlı hastalıkların oluşmasını önler. Bunun yanı sıra eklem bölgelerindeki yaşanan ağrının önüne geçer.

Kıvırcığı ezerek suyunu sivilcelere sürüldüğünüz zaman sivilcelerin kısa zamanda kuruyarak yok olmasını sağlar. Ayrıca suyu yüzün tamamına sürdüğünüz zaman cildin canlı ve parlak görünmesini sağlar. Üstelik kıvırcığın faydaları bunlarla bitmiyor kıvırcık suyundan kalan lapa kısmı apseye sürdüğünüz zaman apsenin giderilmesini sağlayıcı özelliği bulunuyor.

Kış aylarının gelmesiyle birlikte en sık görülen hastalıklardan biri olan grip ve soğuk algınlığı karşısında bol miktarda C vitamini içeriği ile kıvırcık kış aylarının  vazgeçilmezi haline gelir. Antioksidan özelliğinden dolayı vücuttaki zehirli maddelerin atılmasını sağlar ve kan miktarının artarak aynı zamanda da temizlenmesini sağlar.

Kıvırcığın Kullanım Şekli

Kıvırcık genelde salatalara katılarak tüketilir ancak kıvırcık içeriği olan salataları aynı zamanda süt veya süt ürünleri ile tüketilmesi durumunda beyin hücrelerindeki reseptörleri uyararak depresyon gibi psikolojik hastalıkların yaşanmasını önler. Aynı zamanda kıvırcığın faydaları içerisinden en sonuncusu bu beyin reseptörleri uyarıcı özelliğinden dolayı sakinleştirici bir yapıya sahiptir. Bu özelliği ile yoğun stres altında çalışanlar için tavsiye edilir.

Hoşunuza gidebilir