Kemik ve zihin gelişimi için insanların ihtiyaç duyduğu en temel besin omega 3 demek önemini anlatmak için düşük kalsa da yazının devamını okudukça ne kadar gerekli bir kaynak olduğunu anlamak kolaylaşacak.

İnsan daha dünyaya gelmeden omega 3 ihtiyacı vardır. Yani anne karnındayken erken doğum ihtimalini azaltmak için annenin omega 3 alması şarttır. Tabiki tek özelliği bu değil hamile kişilerin sağlıklı gebelik için ihtiyacı, bebeğin ise sağlıklı gelişimi için gereklidir. Doğumdan sonra ise bebeğin beyin gelişimi ve düzenli kilo almasını sağlayan omega 3 yüksek öneme sahip bir besin olarak yerini almıştır.

Omega 3 Neden Önemlidir?

İnsan yapısı gereği yemek yemeden, uyumadan yaşayabilir mi ? Cevabınız tabiki yaşayamaz olacaktır. Omega 3 zeka gelişimi başta olmak üzere çeşitli konularda insanlar için gerekli, yaşamak ve yaşamaya devam etmek için düzenleyici bir faktördür. Sabaha kadar anlatmakla bitmeyecek faylarından ziyade en önemli, bilinen faylarını saymak gerekirse;

  • Bebeğin zeka gelişimi ve retinadaki etkileri dikkate alındığında görme kabiliyetinin artması açısından zengin içeriğe sahiptir.
  • Çocuklarda kilo düzenlenmesinde etkilidir
  • Kadınlarda cilt bağ dokusunu koruyarak yaşlanmaya meydan okunmasında etkilidir.
  • Anksiyete ve depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklarda düzenli ve yeterli miktarda günlük omega 3 takviyesi ile rahatsızlık giderilmektedir.
  • Kan basıncını ve pıhtılaşma sorunlarında düzenleyici etki göstermektedir.
  • İltihaplanmayı azaltır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bunlar omega 3’e dair sadece bir kısım faydalarıdır. Bunların dışında birçok konuda faydası bulunuyor.

Omega 3 Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Sadece bebeklerin değil genç ve yaşlıların yani insanların doğumdan ölüme kadar yaşamları boyunca ihtiyaç duyduğu bir besindir. Günlük olarak genç-yaşlı fark etmeksizin 1-3 gram düzeyinde alınmalıdır. Eczanelerde ve çeşitli mağazalarda takviye olarak satılan omega 3 haplarının yerine besinlerden alınması öncelikle tercih edilmelidir. Balık omega 3 bakımından zengin ve tüketilmesi tavsiye ediliyor fakat sürekli balık yemek gibi bir alışkanlığınız yoksa yada balık sevmiyorsanız takviyelerden faydalanabilirsiniz. Dikkat dağınıklığı, duygusal bozukluk ve yaşlılarda Alzheimer oluşumunu yavaşlatma ve önlemede önemli faktör olarak dikkat çekmektedir. Kilo alımı konusunda çeşitli spekülasyonlar yapılsa da omega 3 hapları kalori bakımından ( 1  kapsül 10-12 kalori) düşük seviyede olduğu için kilo alımına etkisi abartıldığı kadar yoktur.

Birbirinden özel içeriklerimizi kaçırmamak için abone olmayı unutmayın!