Kurutulmuş domates, domateslerin dilimlenerek tuzlanması, sonrasında da ipe serilmesiyle hazırlanmaktadır. Güneşin altında yeterli süre bekletilen kurutulmuş domatesler, zeytinyağında muhafaza edilmek için saklanır.

On dört kilo yaş domates kurutulduktan sonra, sadece bir kg kuru domates elde edilmektedir. Bunun sebebi yaş domatesin nerdeyse tamamına yakın kısmının sudan oluşmasıdır. Domatesleri ile meşhur olan İtalya’da kurutulmuş domates kullanımı oldukça yaygındır. Ülkemizde kurutulmuş domatese, “domates kurusu” da denmektedir.

Bu şekilde kurutulan domatesin damakta bıraktığı tat ve aroma en üst düzeye çıkmış olur. Çorbalara ve yemeklere katarak lezzet katabilir, dilerseniz kahvaltıda da tüketebilirsiniz.

Kurutulmuş Domatesin Faydaları Nelerdir?

Lifli besinler grubundan olan domates, sindirim sisteminin rahat çalışmasını sağlayan bir sebzedir. Kabızlığa iyi gelir, uzun süren tokluk hissi sayesinde kilo vermek isteyenler için faydalı bir besindir.

Güneşte kurutulmuş olan domatesler zengin mineral kaynaklarıdır. İçinde bulunan Potasyum ve Magnezyum ile K vitaminleri sayesinde kemiklerinizin daha sağlıklı olmasını sağlar. Kuru domateslerdeki Likopen, güçlü bir antioksidan maddedir. Akciğer, prostat, pankreas, kolon ve mide kanseri gibi birçok kanser türüne karşı vücudu korumaya yardımcı olur.

C vitamini barındıran kuru domatesler, günlük C vitamini ihtiyacının yarısına yakın kısmını karşılamaktadır.

Domatesler Nasıl Kurutulur?

Domatesler iki yolla kurutulmaktadır. Birinci yol, domateslerin güneşte bekletilme yöntemiyle kurutulmasıdır. İkinci yöntem olarak ise, domatesler fırına dizilir, fırında pişirilerek kurutulur. Hem doğal kurutma yöntemi olduğu, hem de bütçenizi yormayacağı için en uygunu, domateslerinizi güneş ışığı altında kurutmanızdır.

Kurutulmuş Domatesler Nasıl Muhafaza Edilir?

Güneş ışığı veya elektrikli fırında kuruttuğunuz domatesleri saklamak için bez torbaları kullanabilirsiniz. Ya da kavanoza koyabilir, üzerine biraz defne yaprağı, ya da kişniş ekleyip, zeytinyağı katarak, kapağını sıkıca kapatarak kurutulmuş domateslerinizi muhafaza etmiş olursunuz.

Hoşunuza gidebilir