Ülkemizde üretimi en çok olan meyvelerden birisi kayısıdır. Bu yüzden geçmişten günümüze birçok faydası ile mutfaklarımızdaki yerlerini almıştır.

Kayısının Harika Faydalarını Biliyor musunuz?

Kabızlığa Birebir

Dışkının kuruyup sertleşmesi sonucu boşaltımda sıkıntı yaşanmasına neden olan kabızlık bağırsakların az çalışması ve vücudun susuz kalması gibi temel nedenlerden oluşur. Bu bakımdan kayısı bağırsak hareketlerini hızlandırıcı bir etki yaparak dışkılama kolaylığı sağlar. Bu özelliğinden dolayı kronik kabızlarda bile düzenli tüketim halinde oldukça etkilidir. Özellikle aç karnına ve 1 bardak su ile tüketimi bağırsak hareketlerinin en çok çalıştığı evrelerdir. Ancak şunu unutmamak gerekiyor ki fazla tüketimi bağırsakların alışmasına ve tembelleşmesine neden olmaktadır. Ayrıca aşırı boşaltım yapılması yine sağlık üzerine zararlıdır. Bu yüzden kararında tüketim en doğrusudur.

Kemik Sağlığı

İçeriğinde bulunan yüksek vitamin ve minerallerden dolayı kayısının faydaları nelerdir dediğimizde kemik sağlığı ve kemik yapımı için oldukça etkilidir. Ancak burada tek başına kemik için faydalıdır gibi bir yargıya kapılmamak gerekiyor. kemik sağlığı için yüksek oranda kalsiyum, fosfor, demir ve manganez içermektedir. Özellikle çocuklar ve kadınların tüketmesinde fayda vardır. Eğer süt veya yoğurt gibi probiyotik içerikli bir ürün ile tüketilirse kan şekerinde oynamalara neden olmaz ve daha faydalı olur.

Cilt Sağlığı ve Gençleştirici Özelliği

  • Kayısı yüzyıllardır özellikle kadınlar arasında cilt bakımı için kullanılmaktadır. İçeriğinde bulunan yüksek orandaki vitamin ve mineraller ile cildi canlandırıp hücre yenilemesi sağlamaktadır.
  • Özellikle göz altı kırışıklıklarına iyi geldiği binilen kayısı yağı artık günümüzde kozmetik sektörünün temel malzemeleri arasında yer alıyor.
  • Düzenli olarak kayısı tüketimi ve kayısı yağının cilde sürülmesi ile kısa sürede ciltte parlaklık ve canlılık görmek mümkündür.
  • Ayrıca saçlara sürülen kayısı yağı kırıkların onarılması ve kırığa bağlı dökülmeleri önlemektedir.
  • Saçların uzamasına da katkı sağlayan kayısı ve kayısı yağı kayısının faydaları nelerdir sorunda güzellik alanında en büyük cevapları karşılıyor.

Üretimi ülkemizde oldukça çok olan kayısının tüketimini ihmal etmemek gerekiyor. Ayrıca  tüm bu faydalarından dolayı beslenme düzenine eklemekte geç kalmayın.

Hoşunuza gidebilir