Havaların soğuması ile birlikte grip ve soğuk algınlığı gibi mevsimsel hastalıklar baş göstermektedir. Bu durumun en önemli nedenleri arasında bu dönemlerde bağışıklık sistemimizi zayıf düşürmemiz ve doğru besinleri tüketmemizdir.

Öncelikle doğru besiler nelerdir ne kadar tüketilmelidir ve hangi mevsimde ne yeni bunları bilmek gerekiyor. Gribe iyi gelen besinler arasından 4 tanesini sizler için sıraladık.

Gribe Savaş Açan 4 Besin

1.     Soğan

Her derde deva olarak bilinen ve halk arasında antibiyotik olarak nitelendirilen soğan gribe de çok iyi geliyor. Aslında burada sadece soğan olarak değil soğan ailesinden olan tüm besinleri saymak mümkündür. Çünkü soğan ailesinden olan tüm besinlerin ortak özelliği antioksidan içeriğinin yüksek olmasıdır. Bu bakımdan;

  • Pırasa
  • Beyaz lahana ve mor lahana
  • Kırmızı lahana
  • Brokoli
  • Karnabahar
  • Taze soğan
  • Kuru soğan hepsi gribe savaş açan besinler arsında yer alır ve düzenli tüketilmesi gerekir.

2.     Kestane

Kestane kış aylarında yemeyi en sevdiğimiz besinler arasında yer alıyor. Özellikle C vitamini açısından zengin olan kestaneyi ara öğünlerde tüketerek hem doygunluk hissini sağlayabilir hem de grip gibi mevsimsel hastalıkların önüne geçebilirsiniz.

3.     Bitki Çayları

Bitki çayları içerdiği antioksidan özelliği ile gribe iyi gelen besinler arasında en çok dikkati çeken gruptur. Vücudu arındırıp direnç sağlama özelliklerinin yanında boğazda yumuşak bir his bırakmaları ve sıcak içiminden dolayı hastalık dönemlerinde oldukça faydalıdırlar. Özellikle ıhlamur, adaçayı, ekinezya, papatya, ahududu, böğürtlen ve kuşburnu çayları bu dönemlerdeki en büyük kurtarıcımızdır. Bitki çayı tüketirken özellikle içine limon ve bal ekleyerek tüketmek etkisini daha çok artırmakta ve daha ferahlatıcı etki sağlamaktadır. Boğazı yumuşatması ve mikropları kırması sayesinde bitki çayları kış aylarının vazgeçilmezidir.

4.     Nar Tüketimi

Doğal antibiyotik olarak bilinen narı özellikle hastalık dönemlerinde sofranızdan ayırmayın. Kanı temizleme ve direnç sağlama özelliği ile oldukça faydalı olan nar gribe iyi gelen besinler arasında yer alıyor.

Vücuda iyi gelen besinleri tanımak ve doğru zamanda kullanmak hastalıklar ile mücadelede büyük önem taşıyor. Bu yüzden grip gibi mevsimsel hastalıklar ile savaşırken özellikle mevsiminde olan taze besinleri tüketmeye özen gösterin.

Hoşunuza gidebilir