Baklagiller familyasından olan fasulye içerdiği bol miktarda potasyum, magnezyum, protein ve demir sayesinde vejetaryenler tarafından kırmızı et yerine tüketilir.

Bu besleyici özelliğinin yanı sıra fasulyenin faydaları antioksidan yapısı ile kendisini gösterir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Fasulyenin Faydaları

Oldukça güçlü antioksidan özelliği sayesinde sindirim sistemindeki hücrelerle temas halinde bulunan kanserojen maddeler ile birlikte radikallerin etkisinden hücreleri korur. Özellikle halk arasında ‘’gelelim fasulyenin faydalarına’’ diye espri konusu dahi olan fasulye geçmiş yıllarda daha çok konuşulurdu. Yaşlı insanların eski yıllarda birçok hastalığa karşı dirençli olmalarının sebebi de doğru sebze tüketiminden kaynaklandığı ortaya çıktı. K vitamini içeriğinden dolayı oksidatif stres hücrelerinin korunmasını sağlayarak tehlikeli hastalıklara yakalanma riskini daha aza indirir. Diğer yandan fasulyenin faydaları şu şekilde sıralanabilir;

  • İçerdiği azot sayesinde vücuda alınan besinlerin daha fazla sindirilmesini sağlayarak alınan besinden maksimum fayda sağlar.
  • Bilişsel işlevin ve beyin hücrelerinin fonksiyonlarının yerine gelmesini sağlayan fasulye erken yaşta Alzheimer hastalığına yakalanma riskini de azaltır.
  • Türkiye’de oldukça yaygın görülen şeker hastalığı yani diyabet hastaları için fasulye tüketimi kan şekerinin düşmesine destek olur.
  • Fasulye içeriğinde bulunan sülfit detoxifies molib baş ağrısı sorunlarına iyi gelir.
  • Yoğun lifli yapısından dolayı sindirim için gerekli olan tüm lifler fasulye tarafından karşılanabilir. Bu sayede bağırsak hastalıklarına yakalanma ve hazımsızlık yaşama gibi sorunlar düzenli olarak fasulye tüketimi yapan kişilerde daha az görülür.

Kalp sağlığı üzerinde de etkili olan fasulye daha çok barbunya fasulyesi olarak bilinir. Barbunya fasulyesi kalp-damar hastalıklarına iyi gelerek homosistein seviyesini düşürür ve kalp krizi riskini ortadan kaldırır. Diğer bir yandan ise demir açısından zengin olduğu için gün içerisinde kişinin zinde kalmasını sağlar. Metabolizmayı düzenlediği için ise strese bağlı olarak vücutta görülen hastalıkların önüne geçer.

Protein Kaynağı Fasulye

Protein açısından süt ürünleri ve kırmızı ete rakip olabilecek olan fasulye alternatif besin olarak doktorlar tarafından tavsiye edilir. Kırmızı et tüketmeyen vejetaryenler için ve süte alerjisi olanlar için fasulyenin faydaları vazgeçilmez bir hal alır.  Ayrıca magnezyum ve kalsiyum miktarı yüksek olan fasulye kemik sağlığına iyi gelir.

Birbirinden özel içeriklerimizi kaçırmamak için abone olmayı unutmayın!
Ebru Çelik
Yazar arada gezer tozar. İçerik üreticisi.
Hoşunuza gidebilir