Denizden ne çıksa yerim sözünü hatırlatarak balık yemenin insan sağlığı açısından çok faydalı olduğunu söylemek yerinde olacaktır.

Protein kaynağı olarak görebileceğimiz balık kolesterol hastalığına yakalanma riskini azaltır. Kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini de azaltır.

Düzenli Balık Yemenin Faydaları

İçeriğindeki Omega 3 ile anne karnında bebeğin dahi ihtiyacı olan ve doğumdan yaşama dek insanları ihtiyaç duyduğu bir besin kaynağıdır. Omega 3 beyin ve zeka gelişiminin yanı sıra beden gelişimini de olumlu yönde etkiler. Çoğu cilt hastalıklarında tedavi yöntemi olarak kullanılır. Omega 3 takviyesi ilerleyen zamanlarda astıma yakalanma riskini azaltarak solunum yollarında oluşabilecek hastalıkların önüne geçer. Düzenli alımında kan şekerini dengeleyerek diyabetin önüne geçer.

Balık Yemenin Etkileri

  • Haftada 2 defa balık tüketerek vücut direncinizi artırabilirsiniz.
  • ALS hastalığına yakalanma riskini azaltmak için balık yiyebilirsiniz.
  • Beyin gelişimi, sperm üretimi, retinal bozuklukların tedavisinde Omega 3 yönünden zengin balıklar etkili bir besin kaynağıdır.
  • Haftada 2 defa balık yiyerek kalp krizi riskinizi %29’a kadar azaltabilirsiniz.
  • Eğer tüketilebilir ise balık kılçığı hamilelikte kemik erimesinin önüne geçerek gelişimi destekler.
  • Sinir ve bağışıklık sistemimizin ihtiyaç duyduğu pek çok vitamin balıkta bulunmaktadır. Tüketilmesi halinde hastalık riskini azaltır.
  • Diyet yapanların kas gelişimlerinde meydana gelecek olumsuz etkileri azaltmak için balık tüketmesi gerekiyor.

Omega 3’ün İnsan Yaşamına Etkisi

Sadece doğumdan sonra değil gebelik zamanlarında da anne tarafından balık tüketilmelidir. Annenin kas gelişimini ve kilo almasını sağlayan balık aynı zamanda bebeğin iskelet oluşumuna katkı sağlar. Özellikle doktorlar tarafından bebeğin zeka ve beyin gelişimi için tavsiye edilen balık erken doğum gibi riskleri azaltmak içinde tüketiliyor. Epilepsi gibi hastalıkların risklerini azaltarak insanların sadece anne karnında değil yaşam boyunca balık ihtiyacı olduğunu gösteriyor. Yaşlılıkla beraber insanların kasları ve eklemleri zayıflar, bunun sonucunda eklemlerde romatizmal kireçlenmeler gözlemlenebilir. Eklem rahatsızlıklarına yakalanma riskinizi azaltmak içinde balık tüketebilirsiniz. Ayrıca Omega 3 cilt bakımı içinde gerek balık yenerek gerekse cilt kremlerinin içeriğine farklı bileşenlerle karıştırılarak kullanılabilir. Yaşlanmanın deri de bıraktığı etkilerini azaltmada ve sıkışık-gergin bir cilde sahip olmada tavsiye edilen baş yiyecek diyebiliriz. ( Bazı durumlarda balık yemenin ve Omega 3 takviyesinin doktor kontrolünde yapılması gerekiyor. Örneğin hamilelerde Omega 4 takviyesi alınmadan önce mutlaka doktora başvurulmalı ve doktor gerekli görmüyorsa alınmamalıdır.

Hoşunuza gidebilir