Bal tüm vücut sağlığına iyi geldiği gibi farklı tüketimleri halinde zararları önlemesinin yanı sıra ekstradan faydaları da bulunuyor.

Tüketimlerinin farklı şekillerde olması doğru bal tüketimi nasıl olmalıdır sorusunu akıllara getiriyor. Bal sade olarak tüketilmesi halinde mutlaka su içerek tüketilmesi gerekiyor. Bu şekilde şeker kana daha çabuk karışır.

Doğru Bal Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Tüketim şekillerinin farklı olmasına göre faydaları da farklı şekillerde kendisini gösterir. Bu tüketim şekilleri ise şu şekilde anlatılabilir;

1.      Zencefil ve Bal Karışımı

Zencefilin saymakla bitmeyen faydaları bal ile birleştiği zaman bambaşka bir hal alır. Antiseptik özelliğine sahip olan bu iki besin birleştiğinde öksürüğü gidermede oldukça etkili bir hal alabilir. Zencefilin sindirime olan faydası bal ile birleştiği zaman bağırsaklarda var olan zararlı bakterileri temizleyen bir etki gösterir. Diğer yandan zencefil bal karışımı baş ve mide ağrılarını  ortadan kaldıran bir etki yaratır.

2.      Bal ve Tarçın Karışımı

Bu iki besin bir araya gelip tüketildiği zaman akciğeri temizleyen savaşçılar haline gelirler. Her açıdan faydalı olan bal tek başına tüketildiği zaman istenilen etkileri yansıtamadığı gibi fazla tüketilmesi halinde kan şekerini yükseltir. Astım hastaları bu karışım sayesinde bronş yollarını açarlar.

3.      Bal, Baharat ve Limon Karışımı

Kış aylarının büyük bir hızla yaklaştığı zamanlarda soğuk algınlığı ve grip için bal limon ve baharat karışımı oldukça faydalı sonuçlar verebilir. Yapılacak olan karışım şu şekilde hazırlanabilir;

  • 1 bardak su
  • 2 yemek kaşığı bal
  • 1 tatlı kaşığı limon suyu
  • 1 çay kaşığı kimyon
  • 1 çay kaşığı karabiber

Malzemeler hazırlandıktan sonra iyi bir şekilde karıştırılması gerekiyor. Haftada 3 kere tüketilmesi halinde kış ayları sağlıklı bir şekilde geçirilebilir. Hazırlanan bu son karışım bal tüketimi nasıl olmalıdır sorusunun en faydalı cevabı olacaktır.

Tüm açıdan bakıldığında kişilerin direkt olarak bal tüketmeleri halinde edinecekleri faydalar karışım halinde tüketildiğinde daha fazla etki gösterecektir. Boğaz hastalıklarına karşı yumuşatıcı etkisi bal tüketimi nasıl olmalıdır sorusunun en sık sorulduğu zamanlar olur çünkü boğaz hastalıklarına karşı bal tüketimi direkt olarak ilk günlerde etki yapar ancak daha sonrasında etkisini kaybeder. Yapılan karışımlar boğaz hastalıklarının daha çabuk geçmesini sağlar.

Hoşunuza gidebilir