Aralıklı oruç, son zamanlarda kilo verme dünyasının en popüler konularından biri haline geldi, sayısız kişi kazandı ve geçmişte kilo vermek için mücadele edenlere bile yardımcı olabilecek basit bir kilo verme planı olarak müjdelendi. Bununla birlikte, yeni bir çalışma, aralıklı bir oruç planı uyguladığınızda kaybettiğinizin sadece kilolardan daha fazlası olabileceğini öne sürüyor.

16 Temmuz’da Science Translational Medicine dergisinde yayınlanan bir çalışmada yayınlanan bir araştırmaya göre, bir kontrol denemesi sırasında aralıklı oruç tutanlara, zaman kısıtlamalı diyet içermeyen bir diyet uygulayanlara göre daha az kilo verdi.

Belki daha da şaşırtıcı bir şekilde, her iki diyete de bağlı olanlar aynı sayıda toplam kalori tüketse bile bu şekilde ortaya çıktı.

1. Aralıklı orucun etkisi

Sonuçlara daha iyi nitelendirebilmek için araştırmacılar, çalışma katılımcılarını üç gruba ayırdı: birinci grup, alternatif günlerde aralıklı oruç yaptı ve oruçlu diğer gruptan sonraki gün normalden %50 daha fazla yedi, ikinci grup ise oruç tutmadan öğünlerde tükettikleri toplam kalorinin %25’i kadar az tüketti, son olarak üçüncü üçüncü grup diğer günlerde bir oruç tuttular ancak oruç günlerini takip eden gün normalden %100 daha fazla yediler. Tüm gruplar, üç haftalık çalışma döneminin başında 2.000 ila 2.500 kalori tüketti; birinci ve ikinci gruplar, toplam kalori alımlarını günde 1.500 ila 2.000 kaloriye indirdi ve üçüncü grup, oruç tuttu, ancak toplam kalori alımını azaltmadı.

Araştırmacılar, ikinci gruptaki bireylerin üç haftalık bir süre boyunca ortalama olarak dört kilodan biraz fazla kaybettiğini ve bunların neredeyse tamamının yağ kaybı olduğunu buldu. İkinci grupla aynı kaloriyi tüketen, ancak oruç tutmayı da dahil eden birinci grup, biraz daha az kilo verdi (ortalama 2kg) ama verilen kilolar yaklaşık olarak yarı yağ, yarı kas kütlesiydi. Üçüncü grup ise anlamlı bir kilo vermedi.

Birbirinden özel içeriklerimizi kaçırmamak için abone olmayı unutmayın!
Abone ol: Hayat Bilgileri Google News Abone Ol
Hoşunuza gidebilir