Fırında patates kulağa yapması en kolay gelen yemeklerden biridir. Patatesleri kes, üzerlerine biraz yağ gezdir, fırına ver ve işte fırında patatesiniz hazır.

Yapması gerçekten bu kadar basit olabilir ama sonuç pek parlak olmayabilir.

En Çıtır Patates Nasıl Yapılır?

Gerçekten iyi bir fırında patates için dikkat etmeniz sadece birkaç  adım var…

Serious Eats’tan Kenji Lopez-Alt, masanın yıldızı olacak bir fırında patates tarifi keşfetti ve bunu aşağıdaki videoda paylaştı. Dışı çıtır mı çıtır, içi yumuşacık bir tarif. Doğru patates çeşidi kullanmak, fırına vermeden önce yarı haşlamak, haşlama suyuna karbonat eklemek ve patatesleri fırına vermeden önce güzelce sallayarak karıştırmak gibi noktalara dikkat etmek gerekiyor. 

Eşi benzeri olmayan mükemmel Kenji Lopez patates tarifi ile yemek masalarının ustası olacaksınız. Hep beraber videoyu izleyip işi ehlinden öğrenelim.

Hazırlanışı

İki litre kaynamış suya yaklaşık 30 gram tuz ve yarım çay kaşığı karbonat ekleyin. Ardından büyük parçalar halinde doğradığınız patatesleri suya atın. Bu şekilde patates alkali su içerisinde pişeceği için daha çıtır çıtır olacaktır. Bıçak patatese kolayca girecek kıvama gelene kadar haşlamaya devam edin. Bu işlem yaklaşık 10 dakika sürecektir.

Patatesler haşlanırken yaklaşık 5 yemek kaşığı zeytinyağı, ince doğranmış bir avuç biberiye ve ezilmiş 3 diş sarımsağı başka bir tavada karıştırarak pişirin. Tuz ve karabiber ekleyerek orta ateşte sarımsaklar hafif renk değiştirene kadar pişirmeye devam edin. Ardından bu karışımı süzerek zeytin yağını büyük bir kaba aktarın. Haşlanan patatesleri de süzerek biraz buharını atmasını bekledikten sonra zeytinyağının bulunduğu kaba dökün.

Biraz tuz ve ve baharat ekledikten sonra güzelce karıştırın ve ardından fırın kabına güzelce yerleştirin. Fırın kağıdı kullanmayı ihmal etmeyin. Daha önce 230 derecede ısıttığınız fırına verin. Aralarında biraz boşluk olduğundan emin olarak 20 dakika boyunca dokunmadan fırında pişirin. Ardından fırından çıkarıp bir spatula veya parmaklarınızla patatesleri çevirin ve tekrar fırına verin. Tamamen kızarıp kahverengi olana kadar devam edin, yaklaşık 30-40 dakika sürecektir. Piştikten sonra fırından çıkartın, bir kaba koyun, üzerine süzdüğünüz sarımsak ve biberiye karışımını ekleyin. Güzelce karıştırın ve servise hazır. Bu yaptığınız en iyi patates olacak!

Hoşunuza gidebilir