Kış aylarının gelmesiyle başlayan boza arayışı yavaş yavaş tezgahlarda yerini alan bozalar ile son bulmaya başladı. Balkanlardan gelen bu tarihi içecek sarı leblebi ile birlikte tüketilmesiyle bilinir. İsteyen kaşıkla isteyen de bardak halinde içilmesiyle bilinir.

Ancak boza sıcak mı içilir soğuk mu içilir sorusuna verilecek en doğru yanıt 10 yada 12 derecede ideal sıcaklığı söylenebilir.

Bozanın Saklama Ortamları

Soğuk ayların gelmesinden sonra piyasaya çıkan bozayı buzdolabında saklamak gerekmez. Bunun tam aksine dışarıda tutmak buzdolabının 2 yada 3 dereceye kadar düşen sıcaklığı karşısında daha iyi bir çözüm olacaktır. Boza açıldıktan sonra 2 yada 3 gün içerisinde tüketilmemesi halinde kısa sürede bozulan boza içilecek kadar alınması gerekiyor. 3 günden sonra mayalanma yaşadığı için bazı sağlık sorunlarına yol açan bozanın faydaları şu şekildedir;

  • Yüksek kalorili olan boza aynı zamanda yüksek protein içeriğinden dolayı sporcu içeceği olarak da bilinir.
  • Laktik asit içeriği sayesinde bağırsak yapısında düzenleyici etkiye sahip olur ve sindirim sistemini çalıştırarak kabızlığı önler hazmı kolaylaştırır.
  • Diğer yandan fosfor ile kalsiyum içeriği açısından zengin olan boza kemik erimesinin önüne geçerek diş sağlığını da korumaya yardımcı olur.
  • Faydalı bakteri ve aktif maya içeriğinden dolayı probiyotik rolü bulunur.
  • Emziren annelerin anne sütünü artırıcı etkisi olan boza sıcak mı içilir soğuk mu sorusu emziren anneler için özellikle sıcak içilmesi tavsiye edilir.

Kış aylarında içinizi ısıtacak olan boza sıcak ev ortamlarında soğuk olarak da tüketilebilir.

Boza Tarifi

3 çay bardağı bulgura 1 kahve fincanı pirinç ve 3 çay bardağı toz şeker katılarak yarım su bardağı maya yada eski boza katılır. Bulgur akşamdan su ile ıslatılır ve sonraki gün pirinç ile uzun bir müddet pişirilir. Daha sonrasında bulgur iyi bir şekilde ezilerek pirinç ile mikser yardımı ile karıştırılır.

Bozanın kesin olarak bir içilme sıcaklığı bulunmadığı gibi kişiler yukarıdaki sebepleri değerlendirerek boza sıcak mı içilir soğuk mu sorusuna en doğru cevabı bulabilirler. Damak zevki kişiden kişiye göre değiştiği için ise her iki içilme şeklinin de denenerek en lezzetli halinin bulunması daha faydalı olur.

Hoşunuza gidebilir