test2

Güne nasıl başlarsanız öyle devam eder. Eğer gününüz enerjiniz başlıyorsanız ve günleriniz veriminiz geçiyorsa muhtemelen bu 7 hatadan birini yapıyorsunuz.

1. Alarmınızı ertelemeyin

Uyku uzmanları alarm ertelemenin iyi bir fikir olmadığını söylüyor. Çünkü alarmı her ertelediğinizde ve yeniden uykuya daldığınızda aslında bitiremeyeceğiniz bir uyku döngüsüne giriyorsunuz. Bu nedenle kalktığınızda çok yorgun ve tembel hissediyorsunuz.

2. Yatakta kıvrılıp kalmayın

Uyanınca hala yatay pozisyondayken bacaklarınızı ve kollarınızı gerin. Ne kadar gerinirseniz gün içinde o kadar mutlu ve özgüvenli olursunuz. Yataktan kedi gibi kıvrılarak kalkanlar çok daha stresli ve mutsuz oluyorlar.

3. Asla sabah ilk iş olarak e-mailinizi kontrol etmeyin

Sabah uyanır uyanmaz e-maillere bakmak yapacağınız önemli görevleri atlamanıza ve dikkatinizin dağılmasına neden olur. Gelen kutunuzda yukarı aşağı gezinmek yerine üretken eylemler üzerine odaklanın.

4. Yatağınızı yapın

İmkansız gibi gözükse de yatağınızı yapılı bir şekilde bırakmak günün geri kalanındaki üretkenliğinizi arttırır. Buna ek olarak, bu önemli alışkanlık, diğer iyi alışkanlıkların kazanılmasına yardımcı olacak bir ilk adımdır.

5. Kahve içmekten kaçının

Uyanmak için sabahları kahve içenlerdenseniz, bu alışkanlığınızı tekrar gözden geçirmenin vakti geldi. Sabah 8 ile 9 arasında vücudumuz çokça kortizol denen enerji düzenleyici hormondan üretir. Saat 09: 30’dan önce kahve içerseniz, vücudunuzun kortizol üretimi düşecek ve enerjiniz az olacaktır.

6. Karanlıkta uyanmayın

Vücut saatimiz ışığa ve karanlığa duyarlıdır. Loş ışıkta uyanırsanız, beyniniz karanlığa aldanabilir ve sizi uykulu hissettirir. Perdeleri açın, uyandığınızda dışarısı hala karanlıksa, güçlü bir ışık açın.

7. Alışkanlık herşeydir

Bilim adamlarına göre, irade gücünüz sınırlıdır ve bunu sabah ufak tefek şeylerle uğraşarak harcarsanız gün boyunca enerjiniz daha düşük olur. Hazırlanmaya odaklanın, sabahları “otomatik mod”da hareket etmenizi sağlayacak bir rutin oluşturun, böylece irade gücünüzü günün geri kalanına saklamış olursunuz.

Hoşunuza gidebilir