Kıbrıs yurtdışı tatil seçenekleri arasında en çok ilgi gören turlar arasında yer alıyor. Özellikle bize yakın bir destinasyonda olması Kıbrıs turlarının daha cazip olmasını sağlıyor. Kıbrıs tatil alternatifleri arasında ilk sırada değerlendirdiğimiz ülkelerden. Dolayısıyla buraya gittiğiniz zaman kendinizi hiçbir şekilde yalnız hissetmiyorsunuz. Bunun en büyük kanıtı da insanlarının sıcakkanlı olması ve yemeklerinin bizim kültürümüze yakın olmasından kaynaklanıyor. Başlığımızdan da anlayacağınız gibi bu yazımızda Kıbrıs’ın güzelliklerinden ve de gezmeniz gereken tarihi yerlerinden değil yemek kültüründen bahsetmek istedim. Çünkü bir tatil planlaması yaparken karnınızı doyurabilmek önemli bir konu. İnsanlar kendisini ne kadar aç hissederse gezilerinden de o kadar mutsuz olacaklardır.

Yurtdışında bir ülkeye seyahat için çıktığınızda genelde yemekler hep problem olmuştur. Gittiğiniz ülkenin şehrinin yemekleri genellikle damak tadınıza uymaz böyle durumda da yiyecek bir şeyler bulma adına saatlerce gezersiniz ya da yediklerinizden tat almazsınız. Bu kez de Türk restoranları aramaya başlarsınız. Ancak Kıbrıs için bunları konuşmak yersiz olacaktır.  Mesela birkaç tanesinden bahsedelim.

ŞEFTALİ KEBABI

Adı şeftali kebabı ama malzemesi koyun ya da keçinin iç zarının kıyma edilerek. Soğan ve maydanozla doldurduktan sonra ızgara üzerinde pişirilmesiyle hazırlanır. Şeftali kebabı Kıbrıs’ın en ünlü yemeklerinden birisidir. Yumuşak olması ve ağızda hızlı bir şekilde dağılması lezzetinin de artmasını sağlıyor.

KIBRIS KÖFTE

Kıyma içerisinde rendelenmiş patates ve rendelenmiş soğanın eklenerek soğan ve maydanozla birlikte baharatlandırarak kızartılıp servis edilir. Kıbrıs köftesi doyurucu bir yemektir ve çayın yanında aperatif olarak yenilebilir. Tadını tam almak istiyorsanız mutlaka sıcak yemeniz gerekiyor.

PİRUHİ

Piruhi Osmanlı mutfağından günümüze kadar gelmeyi başarmış yemeklerden bir tanesidir. Bir mantı çeşidi olarak bilinen piruhi un, yumurta, tulum peyniri, tereyağı ve cevizin karışımıyla yapılır. Hamur olmasından dolayı atıştırmalık olarak görülebilir ancak asla bu şekilde değildir.

BÖRÜLCE

Baktığınız zaman yeşil fasulyeyi andırıyor. Kıbrıs’ta neredeyse her evde pişen lezzetli bir yemektir. Et ve hamur gibi yiyeceklerle aranıza mesafe koymuşsanız o zaman iyi bir tercih olabilir. Kıbrıs’ a geldiğiniz de börülce yemeden geçmemenizi tavsiye ediyorum.

KOLOKAS

Kış aylarında Kıbrıs’ta en çok tüketilen yemeklerin başında geliyor. Kolokas Kıbrıs’ı farklı bölgelerinde yetiştirilmiş olan bir bitki türünden yapılan yemek görünümü ve de yapılışı itibariyle de patates yemeğine benziyor. Kuzu eti ile harmanlandıktan sonra pişirilen yemek Kıbrıs’ ta kışın vazgeçilmez lezzetlerden bir tanesidir.

BULLEZ

Bullez’ de aynen Kolokas bitkisine benzer özellikte pişiriliyor. Daha küçükken toplanan bu bitki kızartılarak mükemmel bir lezzet oluşturulabilir. Burada yapılışı itibariyle de patates yemeğini andırır.

HELLİM BÖREĞİ

Böreğin yapılışı hamurun içine hellim peyniri konulup gözleme gibi yapılmasıdır. Lezzetinin sırrına baktığımız da ise hamurun inceliğinden ve hellim peynirinden kaynaklanır.

Hoşunuza gidebilir