Bazıları güne duş ile başlamayı severken bazıları ise sadece gün bitiminde rahat bir uyku için bir duş yapmayı sever.

Genel olarak duş herkes için rahatlama ve arınma kaynağıdır. Peki ama duşu alırken doğrumu alıyoruz bu bize gerçekten iyi geliyor mu bu konuda ne kadar bilgi sahibiyiz. Bu yüzden duş alırken yapılan hatalar listesine bir göz atın ve siz neleri yapıyorsunuz görün.

Duş Alırken Yapılan Hatalar

Sıcak Su İle Duş

Genelde hepimiz kendimizi banyoya attığımızda sıcak suyun altında buluruz kendimizi. Sıcak suyun rahatlatıcı etkisi olduğuna dair bir inanç söz konusu. Ancak işin aslı pek de öyle değil. Sıcak su;

  • Dolaşım sistemini yavaşlatıyor,
  • Sıcak su ile uzun süre duşta kaldıktan sonra çıktığınızda hava değişimi olacaktır ve bayılma riskiniz yüksektir.
  • Sıcak su hem cildi hem de saçı yağlandıran en önemli etkendir.

Doğru olan ise ılık suda yaklaşık 10 yada 15 dakikalık kalmadır.

Sabun, Şampuan ve Duş Jeline Dikkat

Özellikle gün içinde çok terleyen bireyler ve sporcular en köpüren ürünler ile birlikte banyoda dakikalarca kendilerini ovuyorlar. Ancak şunu unutmamak gerekiyor ki bu ürünler çok fazla kimyasal ürün ve özellikle parfüm içeriyor. Bunlar cildimizin pH dengesini bozuyor ve cilt sorunlarına yol açıyor. Ayrıca gözenekleri tıkayarak cilt sorunlarına zemin hazırlıyor.

Dikkatli Kurulanın

Duş alırken yapılan hatalar içinde aslında çıktıktan sonra kurulanma aşaması da yer alıyor. Çok sert havlular ile sert bir şekilde kurulanmak ciltte kuruma ve dökülme neden olacaktır. Ayrıca bir süre sonra burada oluşacak hassasiyet nedeni ile duş size zevk vermemeye başlayacaktır.

Yumuşak Lif Kullanın

Duşunuzu mutlaka lif kullanarak bitirmeye özen gösterin. Bu sayede gözenekler daha iyi açılacak ve temizleyecektir. Ayrıca lif ile yıkanmak masaj etkisi yarattığından duşun sizi rahatlatma nedenleri arasında saymak mümkündür.

Genel olarak çok basit gördüğümüz duş almanın bile bazı kuralları olduğunu ve duş alırken yapılan hatalar kısmında herkesin yaptığı hatalar olduğunu gördük. Ruh ve beden sağlığı için oldukça iyi olan duş almanın da tekniklerine uyarak daha sağlıklı bir bedene sahip olmak mümkündür.

Hoşunuza gidebilir