Soğuk sıkım zeytinyağı üretimi zeytin hamurunun sıcaklığının maksimum 27 derece olduğu durumlarda üretimi yapılır. Zeytin içerisinde yer alan birçok faydalı ve minarelerin etkisinin kaybolmaması için soğuk sıkım yöntemi ile yapılması gerekiyor. Bir zeytinyağını kokladığımızda farklı meyve aromaları ve taze kesilmiş nefis zeytin kokuları gelmesi gerekiyor. Soğuk sıkım zeytinyağları insanlar özellikle kahvaltılarda, salatalarda ve soğuk mezeler de çokça tercih ediyor. Özellikle erken hasat edilmiş zeytinlerden yapılan zeytinyağları en güzel ve kaliteli bitkisel yağlar oluyor.

Eşsiz Aroması ve Sayısız Faydası ile Soğuk Sıkım Zeytinyağı

Doğanın insanlara sunduğu mucizevi meyvelerden biri olan zeytin hem kendisi hem de ondan üretilen ürünler ile insanlar tarafından tüketiliyor. Özellikle zeytinyağının insan sağlığına birçok faydası bulunuyor. Endüstriyel teknolojinin gelişmesi ile gıda maddesi üretim aşamaları zeytinyağı üretiminde de etkili olmuştur. Zeytinyağı için ilk olarak hasat işlemi, toplama, silkme yöntemleri ile başlıyor.

Toplanan zeytinler endüstriyel makineler sayesinde birtakım değişiklikler oluyor. Günümüzde marketlerde ve şarküterilerde görülen zeytinyağın çoğu soğuk sıkım zeytinyağı olarak yapılıyor.

Soğuk Sıkım Zeytinyağı Nedir, Nasıl Üretilir?

Soğuk sıkım zeytinyağı, zeytin bahçelerinden hasat döneminde erken bir şekilde zeytinlerin dallardan toplanıp aynı gün içerisinde taş değirmenlere götürülüp çekirdekleriyle beraber öğütmesi ile üretiliyor. Soğuk sıkım yöntemiyle üretilen zeytinyağı oldukça vücuda faydası bulunuyor. Soğuk sıkım yöntemi sayesinde zeytinde yer alan vitamin ve minerallerin korunması sağlanıyor. Soğuk sıkım zeytinyağı için zeytinlerin ekim ve kasım aylarında toprağa düşmeden önce toplanıp 27 derece suda ezilmesi gerekiyor. Bir zeytinyağının soğuk sıkım sınıfına girebilmesi için en fazla 27 derecede olması gerekiyor. Yüksek derecede üretilen zeytinyağlıların hem besin değeri hem kokusu da hoş olmuyor.

Soğuk Sıkım Zeytinyağı Özellikleri Nelerdir?

Soğuk sıkım ya da soğuk sıkma zeytinyağı ham maddesi olan zeytinin düşük sıcaklıktaki suyla işlemesi ile üretilmesidir. Soğuk sıkım zeytinyağları son yıllarda yapılan araştırmalar göre insan sağlığına birçok faydası bulunan bitkisel yağ çeşitlerinden birisidir. Soğuk sıkım yöntemi ile yapılan zeytinyağının özellikleri şunlardır.

 • Vitaminleri ve mineralleri büyük oranda kendi içerisinde barındırır.
 • Erken dönemde toplandıkları için sıcaklığın olumsuz etkisinde kalmaz.
 • Soğuk şekilde yapıldığından dolayı arama özelliklerini kaybetmez.
 • Soğuk sıkım yöntemi ile yapılan zeytinyağı ürünleri diğerlerine göre daha lezzetli oluyor.

Soğuk Sıkım Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Zeytin meyvesinin sahip olduğu antioksidanların ve doğal meyve aramalarının varlığının koruması için zeytinlerin toplandıktan sonra çok kısa bir süre içerisinde soğuk sıkma yöntemi ile yapılması gerekiyor. Soğuk sıkım yöntemi ile yapılan zeytinyağları hem sağlıklı hem lezzetli oluyor. Zeytinyağı ambalajının kapağını açtığınızda farklı meyve aromaları ve karışık nefis bir zeytin kokusu geliyorsa soğuk sıkma yöntemi ile yapıldığını anlarız.

Hakiki Doğal Ürünler Nereden Alınır?

Ayanoğlu web sitesinde menü kısmında ürünler alanında birçok kategori bulunuyor. Bu kategorilerin en önemlilerini şöyle sıralayabiliriz.

 • Peynir çeşitleri
 • Et çeşitleri
 • Süt ve süt ürünleri
 • Bal çeşitleri
 • Reçel çeşitleri
 • Yumurta çeşitleri
 • Zeytin ve zeytinyağı çeşitleri
 • Kuru gıdalar
 • Unlu mamuller
 • Dondurulmuş ürün çeşitleri olmak üzere sıralayabiliriz.

Türkiye’nin birçok şehrinde özenle seçilen ve besin değeri yüksek lezzetli, hijyen, sağlıklı ürünleri web sitede bulabilirsiniz. Peynir çeşitleri arasında yer alan ezine beyaz peynir doğal şekilde üretilmiş olarak müşterilere sunuluyor.

Ayrıca et ürünlerinden olan buharda pişmiş kavurma çeşitleriyle müşterilerin sofralarını donatmaya çabalıyor.