Pandemi döneminde popülerliği artan temassız ateş ölçer cihazı hayatımızın bir parçası olmuştur. Pandemi dönemi bittikten sonra da herkesin artık evinde bir temassız ateş ölçer bulundurması gerekiyor.

Çünkü hem yetişkinlerin hem de bebeklerin ve çocukların vücut ısısında değişiklikler olduğu zaman bu cihazla kolay bir şekilde izlenebilir. Vücut ısısında meydana gelen soğukluk ve sıcaklık değişiklikleri birçok hastalığa neden oluyor.

Özellikle küçük bebeği olan bireylerin bebeklerinin vücut ısılarını sık sık kontrol etmesinde fayda bulunuyor. Eskiden evimizde yer alan geleneksel termometreler yerine artık ateş ölçer cihazları yer almaya başladı. Koronavirüs pandemisinden dolayı temassız ateş ölçerlere ihtiyaç giderek artıyor.

Temassız Ateş Ölçer nedir?

Vücut ısısı birçok şekilde ölçülebilir. Geleneksel olarak vücut ısısı olan alana ağza, kulağa, koltuk altına ya da rektuma yerleştirilen termometreler sayesinde ölçülebilir. Genellikle çocuklar için rektuma sıcaklık ölçümü altın standart yöntemi ile yapılıyor.

Temassız termometrelerle vücut ile temas edecek şekilde de ateş ölçülebiliyor. Vücut sıcaklığının tam olarak ölçülebilmesi için cihazın uzun süre ağızda, koltuk altında kalması gerekiyor. Günümüzde ise temassız ateş ölçer cihazları sayesinde kolay bir şekilde temas olmadan ateş ölçümü yapılıyor.

Temassız Ateş Ölçer Nasıl Kullanılır?

Temassız ateş ölçerler oral, koltuk altı veya rektal ölçüm olan geleneksel termometrelerle aynı şekilde çalışmıyor. Temassız ateş ölçerler düzgün bir şekilde kullanılması için bazı hususların dikkat edilmesi gerekiyor. Temassız ateş ölçerler dış etkenlere karşı hassas olduğu için cilde de direkt temas etmezler. Diğer termometre ile karşılaştırıldığında en doğru sonucu olanlar hiç kuşkusuz temassız ateş ölçerlerdir.

Temassız Ateş Ölçer Kullanım Önerileri

Ateş ölçeri doğru şekilde kullanılması için birkaç dakikanızı ayırıp deneme yanılma yöntemi ile yapmanız gerekiyor. Ateş ölçer ile ilgili kullanım önerileri şunlardır.

  • Doğru bir ölçüm elde etmek için her zaman kızılötesi sensörün temiz olup olmadığı kontrol edilmesi gerekiyor.
  • Kızılötesi sensörü dokunulmaması ve üflenmemesi gerekiyor.
  • Eğer termometrenin bulunduğu oda sıcaklığı ölçüm yapılacak alan farkı fazla ise bir kaç dakika beklemesi gerekiyor.
  • Bebeklerde ölçüm yapılacaksa emzirme işlemi yapıldıktan 10 dakika sonra yapılması gerekiyor.
  • Eğer soğuk bir havada dışarıdan gelen kişiye doğrudan ölçüm yapılmaması gerekiyor.

Normal Vücut Isısı Kaçtır?

Her insanın vücut ısısı aynı değildir. Vücut ısısı için belirli aralıklar bulunuyor. Bir kişinin normal sıcaklık aralığı yaşla beraber azalma eğilimine giriyor. Normal vücut ısısı aralıklarını şöyle sıralayabiliriz.

  • 0-2 yaş grubu için 36 ile 38 derece arası
  • 3-10 yaş grubu için 36 ile 37 derce arası
  • 11-65 yaş grubu için 35 ile 37 derece arası
  • 65 ve üzeri yaş grubu için 35 ile 37,5 derece arasında ısı aralıkları bulunuyor.

Teknojen Firmasının Sunduğu Hizmetler

Teknojen Hijyen Teknolojileri firması 20 yıllık bir deneyim ile hijyen alanında etkin ve özellikli ürünler üretmeye devam ediyor. Pandemi döneminde önem kazanan dezenfeksiyon ve sterilizasyon konusunda kullanıcılarına sürekli hijyen standartlarını yükselten ürünler geliştiriyor.

Web sitesinde ürünler kategorisinde dezenfeksiyon kutusu olmak birçok teknolojik hijyen ürünlerini kolay bir şekilde bulabilirsiniz.