Bu salma tavukçuluk için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor.

Bunlar;

  • Tavukçuluk için tesisler düzenlenirken 7 veya 6 tavuğa bir folluk şeklinde yapılması gerekiyor. Bu folluklar L şeklinde olması çok önemli oluyor. Bunun sebebi yumurtaların köşelerde oluşmasının önüne geçilmesi amacı ile yapılıyor.
  • Kapalı alanlarda olan Tavukların sulukları ve yemlikleri iyi bir şekilde oluşması gerekiyor. Tavuklar yem yerine aynı manda yumurtlama da gidecek şekilde olası gerekiyor. Aynı zamanda kapalı alanlarda olan hayvanların alanları havalandırılması gerekiyor.
  • Tavuk tesislerinde kaba talaşın olması gerekiyor. Bu talaşlarında temizliğinin yapılması önemli oluyor. Bu talaşların yarım için gübre görevi görebiliyor.
  • Tavukları burun ve ayaklarından nefes alıyor. Bunun için eyerde olan taşların hayvanların üşümeyeceği şekilde olması gerekiyor.
  • Tavuklara karnabahar ve lahana gibi besinlerin verilmesi tavuğun kalitesini arttırıyor. Doğal besinlerle beslenen tavuğun yumurtası da doğal oluyor.
  • Bu tür tavukçuluklarda kül kullanılması gerekiyor. Çünkü küller hayvanları bitlerden koruyor.

Salma Tavuk açısında bu tür konulara ve püf noktalara dikkat edilmesi gerekiyor.

Salma Tavukçuluk

Salma olarak bilenen gezen tavukçuluk için son zamanlarda yatırım yapanların sayısı bu tür tavukçuluk da tavuklar özel yemler ile yemleniyor. Kullanılan ilaçlar da yumurtanın kalitesini arttırıyor. Salma olarak yetiştirilen tavukların kapalı alanlarda prefabrik kümes gibi yerlerde kalması gerekiyor.

Bu kapalı alanlarında tavukların rahat edeceği ve daha verimli olacağı alanlar olarak oluşturulması gerekiyor. Bu tavuklar sabahları serbest şekilde bırakılıyor akşam vakti ise kümeslerine geri dönüyorlar.

Salma Tavukçuluk İçin Hangi Tavuk Irkları Kullanılmalıdır?

Salma türünde tavukçuluk yapmak için 3 tane farklı tavuk ırkı daha çok tercih ediliyor. Bu tavuk türleri şu şekildedir;

  • Tercih edilen tavuk ırkının başında lohman brown geliyor. Bu lojman tavuklar her hayat şartına dayanabiliyor ve hayatta kalabiliyor. Aynı zamanda az yemek yiyip çok yumurta veriyor.
  • Diğer bir ırk ise Ataks Gezen tavuk oluyor. Bu tavuklar fazla yem tüketip daha az yumurta veriyor. Fakat et bakımından oldukça iyi tavuklar olduğu biliniyor.

Genelde salma türü tavukçuluk da bu ırkların tercih edildiği biliniyor. Salma türü tavukçuluk için en dirençli tavuklar bunların olduğu söyleniyor.

Salma Tavukçuluk İçin Yem Kullanılıyor Mu?

Bu tür tavuklara da yem verilmesi gerekiyor. Doğal yumurta yemi ve piliç yetiştirme yemleri veriliyor. Bu yemler tavukların sağlıklı kalmaları açısından önemli oluyor. Doğal yumurtalar elde etmenin bir yolu ise doğal ürünlerle tavukların beslenmesi ile oluyor.

Tavuğun kaldığı Yerlerin Isıtılması

Tavuk kümeslerinin veya çiftliğinin kurulduğu yerlerin sıcaklığına önem verilmesi gerekiyor. 12 ay şeklinde soğuk havanın hâkim olduğu yerlerde bu tür tavukçuluğun yapılması önerilmiyor.

Salma Tavuk Çiftliklerinin Yönetmeliği

Salma türü tavukçuluk için belediyelere başvuru yapılması gerekiyor.