Mevcut İnternet bağlantınızın ne kadar hızlı olduğunu öğrenmek için site içerisinde farklı kategoriler bulunuyor. Alınan hizmet ile internet servis sağlayıcısının size sunmuş olduğu hizmeti karşılaştırmak için siz de siteyi ziyaret edebilir, hız testi ile bağlantınızın ne kadar hızlı olduğunu hemen öğrenebilirsiniz.

Hız Testi Ne İşe Yarar?

Site içerisinde hız testini yapmak için test yap butonu bulunuyor. Test sonuçları saniyeler içerisinde sayfaya aktarılıyor. Sonuçlar güvenilir ve hızlı bir şekilde size sunuluyor. Hız testini yapmak:

  • Aldığınız hizmet ile servis sağlayıcılarının size sunmuş olduğu hizmetin paralellik gösterip göstermediğini anlamanıza yardımcı olur.
  • İnternetinizden ping, yükleme ve indirme işlemlerinin hangi süre aralıklarında yapıldığını gösterir.

Site içerisinde verilen bu hizmetler tamamen ücretsiz olarak sizlere sunuluyor. Siz de internet hızınızı speed test ile ölçün ve en güvenilir sonuçlara hemen ulaşın.

Hız Testi Nasıl Çalışır?

Size sitede sunulan hız testinde ilk önce konumuzun belirleniyor. Bu konuma en yakın sunucu da belirlendikten sonra bu sunucuya basit bir ping yani sinyal gönderiliyor. Sunucu bu sinyale cevap veriyor. Hız testinde gidiş ve geliş sinyal süreleri hesaplanarak kullanıcılara en güvenilir ve en doğru sonuçlar saniyeler içerisinde gösteriliyor. Sonuçlar ping, yükleme yani upload ve indirme yani dowloand şeklinde ayrıntıları ile birlikte sizlere sunuluyor.

Mbps Nedir?

Sonuç aktarma kısmında mbps olarak gösterilen kavram internet hızını ifade ediyor. Mbps saniyede aktarılan veri sayısının megabit cinsinden ifade edilişi anlamına geliyor. Bu kısımda test sonucunda hızın kaç mbps çıktığı büyük önem taşıyor. Genellikle 16 mbps-50 mbps arası hız ideal olarak kabul ediliyor.

İnternet Hızını Etkileyen Faktörler

İnternet hız testinin sonuçlarına göre site içerisinde hızı etkileyen faktörler, internet hızı nasıl artar gibi başlıklar kullanıcılara sunuluyor. İnternet hızını etkileyen faktörler arasında şunlar yer alıyor:

  • Altyapı: İnternet hızının yavaşlamasına sebep olan en önemli etkenlerden biridir. Bulunulan yere göre farklılık gösteren kablo konumları hızı etkilemektedir.
  • Bağlantı Türü: İnternete bağlanırken nasıl bağlandığınız hız konusunu etkileyen önemli sebeplerden birisidir. Bağlantı türleri dsl, çevirmeli, kablolu olmak üzere farklı türlerden oluşmaktadır. En hızlısı kablolu bağlantı türüdür.
  • ​​​​​​ İnternet sitesinin yoğunluğu ve siteye kaçta giriş yapıldığı gibi etkenler hızı etkilemektedir. Siz de hız testini yapmak ve geschwindigkeitstest konusunda bilgi almak için siteyi ziyaret edin.

Sitede Sunulan Hizmetler Nelerdir?

Site içerisinde kullanıcılara hız testinin ücretsiz olarak sunulması başta olmak üzere internet hızı ile ilgili ayrıntılı bilgiler veriliyor. Hız testinizin yavaş çıkma olasılığına göre internet hızının neden yavaş olduğu ve internet hızını artırmak için yapılacak olan işlemler gibi alt kategoriler de yine kullanıcılara sunuluyor. Test saniyeler içerisinde sayfaya aktarılıyor ve güvenirlik yönünden hiçbir sıkıntı bulunmuyor.