Mutfaklarda baharat olarak kullanılan zerdeçal zencefil ailesinin bir ürünüdür. bazı bölgelerde Hindistan safranı olarak da bilinir. genellikle yemek ve kumaşlara renk vermesi ile bilinse de sağlık üzerine oldukça fazla olumlu etkisi bulunmaktadır.

Peki ama zerdeçal tüketmek neden önemli özelliklerini inceleyelim;

Zerdeçal Tüketmek Neden Önemli

Kanser Tedavisinde Etkileri

Başta kolon ve meme kanseri olmak üzere son yıllarda cilt ve prostat kanserinde de etkileri görülmüştür. Hücre yenileyici özelliği sayesinde kanser hastalarında oldukça faydalı etkilere sahiptir.

Romatizma Ağrısında Etkileri

En büyük özelliklerinden birisi antiinflamatuar özelliğidir. Bu sayede özellikle kemik ve eklem ağrıları ve iltihapları üzerine etkilidir.

Zerdeçal Diyabeti Düzenliyor

Özellikle yeni tanı diyabetlilerde düzenli tüketim halinde kan şekerini kontrol altına alıyor. Bu yüzden zerdeçal tüketmek neden önemli sorusunda kronik hastalıklar üzerine etkileri devreye giriyor. Kan şekerinde ani oynamaları önleyerek hücrelerin zarar görmesini engelliyor. Bu sayede hem hastalığın ilerlemesini önlüyor hem de hücrelere geniş çaplı zarar verilmesini engelliyor.

Bağışıklık Sistemi Üzerinde Etkileri

Zerdeçal içeriğinde lipopolisakkarit denilen bir madde içerir. Bu sayede vücutta hücrelere enerji sağlar ve organlar arasında direnci artırır. Özellikle grip ve kuru öksürük üzerinde etkili olan zerdeçal bu dönemlerden önce ve bu dönemde tüketilmesi halinde vücut üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Özellikle dönemsel hastalıklar durumunda ılık bir bardak süte atacağınız 1 çay kaşığı zerdeçal ile çok daha hızlı toparlanabilirsiniz.

Yara İyileşmesinde Etkileri

Yara ve yanık tedavisinde hem direk olarak hem de toz halinde serpilmesi halinde iyileştirici etkisi mevcuttur. Yüksek vitamin içerikleri ile hücre yenileme ve iyileştirici özelliği vardır.

Karaciğer Hastalıklarında Etkileri

Vücutta çeşitli sebeplerden dolayı biriken toksik maddelerinin atılmasında etkili olan aynı zamanda antioksidan özelliğe sahip olan zerdeçal vücudun temizlenmesinde etkilidir. Özellikle düzenli ilaç kullanımından dolayı oluşan karaciğer yağlanması üzerine oldukça etkilidir.

Zerdeçal tüm bu özelliklerinden dolayı zerdeçal tüketmek neden önemli sorularına yanıt veriyor ve sağlık üzerine ciddi etkilere sahiptir. Doktor tarafından sağlığa uygunluk açısından hastalıklara uygunluk açısından aksi bir durum ile karşılaşılmadığı sürece düzenli olarak tüketiminin yapılması önerilmektedir.

Hoşunuza gidebilir