Sağlıklı bir yaşam için, düzenli bir beslenmenin yanında iyi bir uyku dengesi de önem taşımaktadır. Yatmadan önce tüketilen, yüksek kalori içeren yağlı gıdalar veya hazımsızlığa yol açan yiyecekler, uyku kalitemizi azaltmakta ve sağlığımıza zarar vermektedir.

Bu nedenle de uykudan kısa önce alınan besinlerin hafif besinler olmalarına dikkat edilmesi gerekmektedir.  Uykudan yaklaşık 4-5 saat önce akşam yemeğinin yenilmesi ve aynı şekilde yine uyumadan 2 saat öncesinde ara öğünün tüketilmesi,  dengeli ve sağlıklı bir uyku için önemlidir.

Yemek Yedikten Sonra Uyumanın Zararı Var mı?

Uyumadan kısa süre önce içilecek bir bardak süt, ufak kasede az yağlı yoğurt, ayran, ya da kefir gibi besinlerin  uyku kalitemizi arttırdığı bilinmektedir. Su alımının kaliteli bir uyku için önem taşıdığı belirtilmektedir. Sağlık uzmanları, her insanın günde en az 2  -2,5 litre su tüketmesi gerektiğini söylemektedirler.  Uyku dengemize olumsuz etkisi olmaması için,  uykudan 1 saat öncesinde su alımını tamamlamak doğru tercih olacaktır. Ayrıca  yapılan araştırmalar göstermektedir ki, yatmadan hemen önce yenilen yiyecekler,  obeziteye varan kilo sorunlarına neden olomaktadır.  Sindirim sistemi uykuya geçildikten sonra da çalıştığı için, rahat ve kaliteli bir uyku elde etmek güçleşmektedir. Bu yüzden akşam yemeği saatine  ve en son yenilen ara öğün vaktinize dikkat edilmesi gerekir.

Hangi Besinler Uykusuzluğa Neden Olur?

Uykusuzluk sorunu yaşayanlar için,  uzmanlar öncelikle akşam yemeklerinde protein ağırlıklı beslenmeden yani sindirimi zor olan besinlerin tüketiminden kaçınılması gerektiğinin altını çizmekteler. Protein yönünden zengin olan gıdalardan olan et, balık, ya da etli sebze yemeklerinin sindirimi zordur ve uzun sürer. Bunun sonucunda hazımsızlık ve sindirim güçlüğü gibi problemler yaşanmakta ve rahat ve konforlu bir uyku elde etmek güç hale gelmektedir. Bu besinlerin öğlen vaktine getirilip,  akşam yemeklerinde daha ziyade sebze ağırlıklı gıdaların tüketimine ağırlık verilmelidir.  Kahve, çay ve alkol tüketiminin de geç saatlerde sınırlandırılması uyku sağlığı açısından önemlidir.

Hoşunuza gidebilir