Yeme bozuklukları kişilerinden yeme fonksiyonlarında davranışlarının ve yemekle ilgili duyduklarının ciddi derecede değişmesiyle olarak tanımlanabilir.

Diyet yapma hissiyatı kişinin yiyeceklere ve kendi kilosu ile dış görünüşüne aşırı derecede takıntı yapmasına neden olur. Özellikle yeme bozukluğu nedir konusu psikoloji bilim dalına girdiği için kişinin öncelikle kilo problemini takıntı yapması olarak bilinir. Ancak diğer bazı psikolojik durumlarda yeme bozukluğuna neden olabilir.

Yeme Bozukluğu Neden Olur?

Genelde genç kadınlarda görülen yeme bozukluğu aslında her yaşta ve her cinsiyette insanda görülebiliyor. Yapılan araştırmaya göre son 10 yıl içerisinde erkeklerde yeme bozukluğu 2 katına çıkmış durumdadır. Yeme bozukluğu ciddi sağlık problemleri oluşturmasının yanı sıra yüksek morbidite ile fazla ölüm riski taşıyan kişilerde ciddi psikolojik problemler oluşmasına neden olur. Yeme bozuklukları çeşitleri ise şu şekilde;

  • Anoreksiya Nervoza
  • Bulimiya Nervoza
  • İlk defa tanımlanan tıkınırcasına yeme bozukluğu olarak adlandırılan çeşit,
  • Sınıflandırılmayan yeme bozuklukları

Anoreksiya Nervoza

Halk arasında en yaygın görülen ve isminin en çok duyulduğu yeme bozukluğu Anoreksiya Nervoza olarak bilinir. Genelde özgünleri düşük mükemmeliyetçi ve eleştirici insanlarda yeme bozukluğuna neden olur. Bu yeme bozukluğu neden olur sorusuna karşı yapılan araştırma kişilerin ciddi derecede zayıf olmalarına rağmen kendilerini şişman olarak hissetmelerinden kaynaklandığı tespit edilmiştir. Bazı hastalar ise aşırı yeme alışkanlığı edinirler ve oldukça az diyet ve egzersiz yapma ihtiyacı duyarlar. Bu tür vakalarda yeme bozukluğu obsesif-kompülsif bozukluk, panik, anksiyete ve alkol ile zararlı madde kullanımı birlikte görülür.

Bulimiya Nervoza

Bu hastalık çeşidinde se hastalar sıklıkla tekrarlanan yemek nöbetlerinden dolayı fazla besin tüketirler. Beslenmenin çoğunda şeker, yağ ve karbonhidrat oranı yüksek ve yüksek kalorili yiyecekler yemeği tatmadan hızlı bir şekilde yutulur.  Hastalığın vücuttaki belirtileri şunlardır;

  • Mide asitleri temasından dolayı diş minelerinin eritmesi ve dişlerin çabuk bir şekilde çürümesi,
  • Devamlı kusma yaşandığı için mide kapağının bozulması sonucu reflü oluşumu,
  • Kronik olarak kızarmış ve yaralı olan boğaz,
  • Boyun tükürük bezleri ile çene altında bulunan bezlerin şişmesi,
  • İdrar sökücü ilaçlar nedeni ile yaşanan böbrek hastalıkları,
  • Müshil kullanımı nedeni ile bağırsak sorunu ve tahrişi

Bu tür sorunlar yeme bozukluğu neden olur sorusuna tam olarak cevap veremediği için sınıflandırılamayan yeme bozuklukları da bulunuyor.

Hoşunuza gidebilir