Tırnak yemek son zamanlarda oldukça fazla karşılaşılan bir sorun haline gelmiştir. Özellikle 15-18 yaş arası gençlerde daha çoktur. Cinsiyet olarak ise kızlarda erkeklere oranla daha çoktur.

Genellikle farkına vardan yapılır ve birçoğu çocukluktan beri kazanılan alışkanlıktır ancak ilerleyen yaşlarda da ortaya çıkma ihtimali çok yüksektir. Bu kişiler tırnak yediklerini önemsemezler. Kitap okurken, televizyon izlerken ve hatta konuşurken bile yapılan tırnak yemenin zararları nelerdir inceleyelim.

Mikrop Kaynağı

Ellerimiz gün içinde en çok mikrobu kapan ve birçok şeye dokunan organımızdır. Bu yüzden her ne kadar yıkasak ve temiz tutsak bile tırnak ile et arasında muhakkak kalan mikroplar olmaktadır. Ellerimize bulaşan bu sayısız mikroplardan birisi de E.coli dir. Çok zararlı gibi görünmese bile insan sağlığı açısından tehlikelidir. Ağız çevresi ve dudak üzerinde oluşan sivilcelere ve siğillere neden olabilir. Bağışıklık sisteminizin zayıf olduğu bir ana denk gelirse daha büyük yararlar veya enfeksiyona bağlı rahatsızlıklar görülebilir.

Mide Sıkıntıları

Tırnak yeme takıntısına sahip olan bireylerde en sık görülen rahatsızlıklardan birisi mide sorunlarıdır. Tırnak yemenin zararları arasında mideye kramp girmesi, karın ağrısı ve ilerleyen dönemlerde ishal de yer almaktadır. Aynı zamanda tırnak yerken tırnaktan aldığınız mikroplardan ziyade yutmuş olduğunuz tırnağın mide duvarına zarar verebileceğini unutmayın. Eğer bu alışkanlık küçük yaşlarda ortaya çıkıyorsa küçük çocuklarda bağırsak kurdu bulunması ihtimali çok yüksektir.

Diş Sağlığı

Özellikle tırnak yeme alışkanlığına küçük yaşta yakalanmış kişilerin ilerleyen yaşlarda genellikle ön dişlerinde sorunlar çıkmaktadır. Bazı insanların önceki 2 dişinin arasındaki açıklığın nedeni budur. Daha hassas kişilerde diş eti sorunları mikroplara bağlı olarak çıkmaktadır.

Sosyal Sıkıntılar

Tırnak yeme alışkanlığı kişilerde sosyal ortamda her zaman sorun olmuştur. Birisini tırnağını yediğini gören kişilerin hemen müdahale edip akıl vermesi yada o kişiden tiksinmesi gibi nedenler tırnak yemenin zararları olarak ortaya çıkmaktadır. Tırnak yemek hem sosyal hem de tıbbi sorundur. Bu yüzden asla göz ardı edilmemeli ve kulaktan dolma bilgiler ile bu durumdan soğumaya çalışılmamalıdır. Her zaman için önce tıbbi yardım desteği alınmalıdır.

Hoşunuza gidebilir