Su orucu eskiden beri olan bir uygulamadır. Su orucunun iltihaplanma, kan şekeri seviyesi ve kalp sağlığı da dahil olmak önemli faydaları olması tercih edilmesinin sebeplerinden biridir.

Bu yazıda su orucunun faydalarına ve risklerine ve bunu güvenli bir şekilde yaptığınızdan emin olmanız için bazı basit ipuçlarını değerlendireceğiz.

Unutmayın bu tip uygulama herkese uygun olmayabilir. Kendi başınıza hareket etmeyin, doktorunuza danışın.

1. Su Orucu Nedir?

Su diyeti olarak da bilinen su orucu, belirli bir süre boyunca sadece su içmeyi içeren bir oruçtur. Bu oruçlar 24-72 saat arasında herhangi bir yerde sürebilir ve diğer oruç formları gibi, yiyecek tüketiminden ciddi kısıtlamalar vardır. Eğer su orucu için uygunsanız su orucunun faydaları vardır.

Su orucu kilo vermeyi kolaylaştırır. Bunun yanı sıra, kan şekeri kontrolünü desteklemeye, kalp sağlığını geliştirmeye, iltihabı azaltmaya ve vücuttaki hücrelerin yaşlanmasını yavaşlatması gibi önemli faydaları vardır. Adından da anlaşılacağı gibi, su orucu diğer yiyecek ve içeceklerden uzak durmayı ve sadece su içmeyi hedefler. Buna sadık kalmadığınızda bir anlamı kalmıyor.

Genellikle, su orucunun çoğu nispeten kısadır ve 1-3 gün arasında sürer. Bunu daha fazla uzun süre yapmak tehlikelidir ve gözetim altında olmayı gerektirir. Sosyal medya da çok daha uzun sürelerle ilgili şeyler okuyabilir ya da izleyebilirsiniz ama kesinlikle önerilmez, tehlikelidir. Su orucu herkese uygun olmayabilir ve baş dönmesi, halsizlik gibi belirtiler bir süre sonra ortaya çıkabilir.

Su orucu uygulayacaksanız beslenmenize dikkat etmelisiniz. Kemik suyu ve yeşil yapraklı sebzelerle beslenmenize devam edin. Hayvansal gıdalardan uzak durun. Daha sonra, besin alımınızı yavaşça artırın ve diğer sağlıklı gıdaları da beslenmenize ekleyin.

KaynakKaynakça
Özgün yazılar ve çevirilerle hayatları renklendirmeye çalışan 'iyi niyetli' blog.
Hoşunuza gidebilir