Hareketsiz bir hayat biçiminin etkili olduğu günümüz yaşamında, mide ve karın şişmesi çok fazla karşılaşılan bir sağlık problemi olarak ortaya çıkmaktadır.

Yemek yedikten sonra karın bölgenizde şişkinlik, yanma gibi belirtiler hissettiğinizde, biraz sonra bahsedeceğimiz yöntemleri kullanarak kolayca bu şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz.

Şişkinlik Neden Olur?

Göbek ve karın kısmında görülen şişkinliklerin temel sebebi hızlı beslenme alışkanlıklarıdır. Sindirim sisteminin ağzımızda başladığını unutmamalı, yediğimiz besinleri iyice çiğneyip, küçük lokmalar halinde, acele etmeden yemeliyiz. Eğer yediklerinizi fazla çiğnemeden, hızlı bir şekilde yerseniz, mideniz bunları sindirmek için zorlanacak ve şişkinlik ortaya çıkacaktır. Bununla ilgili olarak dişlerinden çoğunu kaybetmiş kişilerin, yedikleri besinleri doğru şekilde çiğneyerek mideye ulaştıramadıklarından dolayı, sıklıkla sindirim rahatsızlıkları yaşadıklarını görmekteyiz.

Hızlı Beslenmenin diğer bir kötü sonucu ise, lokmalarla beraber havanın yutulmasıdır. Bu hava mideye indiğinde sıkışma yapacak ve sizi rahatsız edecektir. Midedeki gazların nedeni yutulan bu havadır. Sakız çiğnerken, konuşurken de hava yutarız. Şayet midemiz tıka basa dolu ise bu yutulan hava midemizde şişkinlik yapacaktır.

Mide Şişkinliğini Gidermenin Yolları

Öğün sayınızı çoğaltın. Daha sık fakat daha az beslenin. Yemeği tek seferde midenize indirmek yerine, gün içinde ara öğünlere dağıtarak azar azar yiyin. Sofrada oturuş pozisyonunuz dik olsun. Sindirimi zor olan yağlı yemekleri çok az tüketin. Düzenli yürüyüş ve egzersiz yaparak metabolizmanızı hızlandırın. Yürüyüş yaptıkça sindirim sisteminiz yediklerinizi daha hızlı ve kolay şekilde sindirecektir. Tüm bu dediklerimizi uygularsanız, mide ve karın şişliği gibi sorunlarla çok az karşılaşırsınız.

Karın Şişkinliği Daha Ciddi Hastalıkların Habercisi Olabilir

Sindirim sisteminde sık sık rastlanılan ülser, reflü, gastrit gibi rahatsızlıklar midede şişkinliğe, hazımsızlık problemlerine yol açarlar. Karnınızdaki şişkinlik uzun süredir geçmiyorsa, siroz ve kanser gibi hastalıkların belirtisi olabilir. Hiç vakit kaybetmeden doktora giderek, gerekli muayenelerden geçmeniz önemlidir.

Hoşunuza gidebilir