Ülkemizde de şeker hastalarının sayısı her geçen gün artmakta ve potansiyel şeker hastası adayları da durumun öneminin farkında olamayabiliyor ancak bu durumun çok ciddi sonuçları olabilir.

Dikkat etmeniz gereken iki temel şey var: İdeal kilonuzda olmak yani kilo almamak ve eğer kiloluysanız kilo vermek. Diğeri ise sağlıklı beslenmek. Yarın çok geç olabilir bugünden hayatınızı değiştirmenin ilk adımını atın. Diyabet seviyeleri vardır ve ilerledikçe kalıcı hasarlar bırakabilir.

Diyabet Hastalarının, Şekeri Olanların Uzak Durması Gereken 12 Yiyecek!

1- Meyve Suları

Photo by rawpixel from Pexels

Meyve suları şeker içerir ve kesinlikle uzak durmanız gerekenler listesinde ilk sırada! Limonlu su iyi bir tercih olabilirken her türlü meşrubattan uzak durun.

2- Aşırı Yağlı Et Tercihi

Kolesterolü doğrudan etkileyebilecek bu durum için yapmanız gereken yağsız tavuk, et tercih edilmeli ve balığa şans vermelisiniz. Protein almak önemli ama belirttiğimiz gibi yağsız olmalı.

3- İşlenmiş Gıdalar

Photo by Oleg Magni from Pexels

Trans yağ içeren gıdalar, yapay tatlandırıcılar, renklendirici içeren şeyler, koruyucular vs. kimyasal içeren her şeyden uzaklaşmanız gerekiyor. Lifli gıdalara yönelin. Unutmayın bunlar kan şekeri seviyesini yükseltiyor.

4- Kurutulmuş Meyveler

Her şeyin tazesi makbul! Tabi kararında meyve tüketirken de dikkatli olun çünkü şekeri yükseltebilir. Bununla beraber kurutulmuş meyveler de sınıfta kalanlardan ve uzak durulması gerekenlerden.

5- Makarna Pilav ve Beyaz Ekmek

Photo by Engin Akyurt from Pexels

Bu üçlüye vedan edin inanın çok daha iyi hissedeceksiniz! İlk başta biraz zorlanabilirsiniz ama başardığınızda her şey çok daha iyi olacak. Yüksek karbonhidrat içeren bu 3’lünün lif içeriği son derece düşüktür. Kilo aldırır ve sizi yavaşlatır.

6- Smoothies

İçeceklerinizi kendiniz yapmayı seviyor olabilirsiniz ama içine neler kattığınız önemli. Yapmayın demiyoruz ama içinize koyduklarınıza dikkat, şeker içeren hiçbir şeyi dahil etmeyin!

7- Kızartma

Photo by Robin Stickel from Pexels

Kızartmalara veda! Trans yağ içeren ve sağlıklı beslenmenin düşmanı kızartmaları hayatınızdan çıkarın. Kızartmalar kolesterolü yükseltir, kilo aldırır ve vücuttaki kan şekeri seviyesini dengesizleştirir.

8- Kök Sebzeler

Neden dikkat çünkü nişasta içermektedirler. Tatlı patates ve türevlerini tüketirken dikkatli olmakta fayda var.

9- Meşrubatlar

Photo by rawpixel from Pexels

Meyve sularından bahsederken altını çizdik ama tekrar hatırlatmakta fayda var. Kola ve türevlerini hayatınızdan bir daha sokmamak üzere çıkarın. Aromalı sodalarda bu konuda masum değil!

10- Kahveye Dikkat

Sütlü, kremalı vs. farklı aroma ve katkı maddeleri içeren kahvelerden uzak durmalısınız. Salt kahve tehlikeli değil sorun şekerin bir şekilde ona karışması. O yüzden kahve seçimi konusunda dikkatli olun.

11- Atıştırmalıklar

Photo By Pixabay from Pexels

Abur cubur seven bir milletiz. Unlu hamur işleri, ya da şeker içeren çerezlerden uzak durmalısınız. Biraz yesem bir şey olmaz demeyin olur! Atıştırmalık için alternatif lazımsa, meyvelere yönelin.

12- Tam Yağlı Süt Ürünleri

Sütten vazgeçin demiyoruz az yağlı hatta yağsız versiyonlarını seçin diyoruz. Tam yağlı süt ise uzak durmanız gereken bir tercih.

Hoşunuza gidebilir