Kadınların daha çok ilgisini çeken ve çokça önemsediği saçlar; Dış etkilerden ya da herhangi nedenlerden yıpranır, dökülür hatta kelleşmeye kadar giden üzücü bir süreçtir.

Saç dökülmesine sebep olan birçok etmen vardır. Kadınlarda bu çinko eksikliğinden olurken erkeklerde bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi irsi veya demir eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saçınızı taradığınızda tarakta veya elinizde gördüğünüz 1 avuç saç aslında o an kopup gelmemiştir. Yıpranma veya çinko eksikliği gibi sebeplerden dolayı ele gelen bu saçlar 1-2 ay öncesinde saç kökünden kopar ancak deri kanalında tutulur. Sadece deriden kopması için basitçe elinizle çekmeniz bile yeterli olacaktır. Doktorunuza danışarak öncelikle çinko veya demir değerlerinizi ölçtürmelisiniz ki saç dökülmesine karşı tavsiyeler verebilelim.

Saç Dökülmesine Karşı Tavsiyeler

Saçlarınız için test edilmiş, onay görmüş saç dökülmelerine karşı tavsiyeler sunalım.

Malzemeler: 2 kaşık terebentin yağı, 2 kaşık badem yağı, 3 kaşık zeytinyağı, 2 kaşık bal, 2 tane E vitamini kapsülü (Hapsa toz haline getirin ya da kapsülse kapsülü açıp tozunu kullanın.)

Hazırlanışı: Tüm malzemeleri karıştırın daha sonrasında saç köklerinize sürüp iyice yedirin ve streç filmle ya da boneyle sarın 30 dakika boyunca bekleyin.30 dakika sonra kullandığınız şampuanla saçlarınızı yıkayın ve iyice kurutun. Saç kırıklarına da iyi gelen bu kürü belirli aralıklarda yaptığınızda dökülmelerinizin azaldığını göreceksiniz.

Malzemeler: 5’er gram çam yağı, sarımsak yağı, ısırgan yağı, biberiye yağı, badem yağı, zeytinyağı

Hazırlanışı: Bütün yağları dökün ve iyice çalkalayın. Elde ettiğiniz bu kürü ilk hafta her gece saçlarınıza uygulayabilirsiniz. İkinci hafta 2 gecede bir defa uygulamalısınız. Üçüncü hafta 3 gecede bir defa uygulamalısınız. Bu yağların karışımını önce saç diplerinize uygulayıp sonra masaj yaparak bütün saça yedirmelisiniz. Bu İlk 3 haftadan sonra kürü 3 gecede bir defa uygulamaya devam edebilirsiniz.

Saç Dökülmelerine Karşı Tavsiyeler

Saç hücrelerinin ve köklerinin yenilenmesini, güçlenmesini sağlamak için vitamin takviyesi yapmak gerekli olabilir. Bazen besinlerimize de dikkat etmemiz gerekmektedir. Size verebileceğimiz en somut saç dökülmelerine karşı tavsiyeler aslında bunlardır.

 

Saç köklerini güçlendiren, dökülmesini engelleyen besinlerden öncelikle bolca deniz ürünleri ve en etkilisi somon balığıdır. Havuç, barbunya, fındık, yulaf, kırmızı et, yoğurt ve süt ürünleridir.

Hoşunuza gidebilir