K vitamini en çok kanın pıhtılaşmasını önlemesiyle bilinir ancak bunun yanı sıra onlarca faydası vardır. Özellikle K vitaminin faydaları iyi bilindiği zaman eksikliğinde görülen sindirim sisteminden kalp-damar hastalıklarından uzak kalınması sağlanabilir.

K Vitamininin Faydaları

En çok marul, maydanoz, karnabahar, lahana, yeşil biber, bezelye, domates, ıspanak ve kabakta bulunan K vitamini sadece kadınlarda görülen menopoz sonrası kemik erimesini engeller. Doktorlar osteoporoz tedavisinde hastalara bol K vitamini olan besinler tüketmelerini tavsiye ederler. Bunların yanı sıra K vitamininin faydaları prostat ile akciğer kanserlerinde görülür. Artık Türkiye’de oldukça sık rastlanan bu kanser türünün tedavisinde K vitamini destekli ilaçlar kullanılır. K vitaminin diğer faydaları ise şunlardır;

  • Kemiklerin güçlenmesini sağlayan K vitamini kalsiyum ile birlikte kemik yapısına katılır. Bu sayede kolaylıkla kemik çatlaması yada kırılması yaşanmaz.
  • Kalsiyum damarlarda fazla miktarda bulunduğu zaman kalp ve damar hastalıklarına yol açar. K vitamini bu durumlarda kanda bulunan fazla kalsiyumun atılmasını sağlayarak özellikle kalp sağlığını korur.
  • Karaciğerdeki yağlanmayı geciktirir ve karaciğer büyümesini önler.

K vitaminin faydalarının bilinmesinin yanı sıra eksikliğinde görülen hastalıkların da iyi bilinmesi gerekiyor.

K Vitamini Eksikliği

Günlük olarak yenilen yiyeceklerden karşılanabilen K vitamini sadece az miktarlarda karaciğerde depolanır. Bundan dolayı düzenli olarak vücuda alınması gereken K vitamini eksikliğinde kanda fazla pıhtılaşma ve damar tıkanıklığı görülür. Diğer zararları ise sindirim sisteminde, deride, akciğerde ve diş etlerinde ani kanamalar şeklinde kendisini gösterir. Ayrıca kadınlardaki regl döneminin ağır geçmesine neden olur. Son olarak ise burun kanaması yada basur şekilde de görülebilir. Tüm K vitamininin faydaları yanı sıra vücutta bulunan fazla K vitamini terleme ve göğüste sıkışma gibi sorunlara da yol açar.

İnsan vücuduna alınan tüm vitaminler vücut için önemli bir görevi üstlenir fakat diğer vitaminler tek başlarına etkili olduklarından dolayı eksiklikleri halinde belirli hastalıklar yaşanmasına neden olur. Ancak K vitamini vücutta diğer mineral ve besinler ile birlikte görev aldığı için eksikliğinde diğer besin ve minerallerin doğru çalışmamasından dolayı önceden tahmin edilemeyen hastalıklar görülür. Bu durum karşısında en doğru adım ise en kısa sürede doktor yardımı almak olur.

Hoşunuza gidebilir