Hastalıklara karşı önlem almada yada hastalık sırasında tedavi aşamasında her zaman öncelikli tercihlerimiz doğal ve temiz beslenmeden yana olmalıdır. Bu yüzden mutfaklarımızda doğal antibiyotikler olarak bulunan besinleri daha verimli tüketmekte fayda var.

Soğan Ve Sarımsak

Bakteri, mantar ve virüsler ile savaşmada oldukça etkili olan soğan ve sarımsak yıllardır insanoğlu tarafından tüketilmektedir. Doğal antibiyotikler olarak hepimizin mutfağında yer almaktadır.

Soğan ve sarımsak sülfür içeren besinlerdir ve bu yüzden çiğ olarak tüketimi daha etkilidir. Pişme ile bu özelliğini kaybetmektedir. Bu özelliğinden dolayı kansere karşı güçlü bir kalkandır ve düzenli tüketiminde bağışıklık sistemini oldukça kuvvetlendirici etkiye sahiptir.

Kefir

Özellikle son zamanlarda kullanımı yaygın olmaya başlayan kefir tam bir mikrop düşmanıdır. Düzenli tüketilmesi halinde üst solunum yolu enfeksiyonu riskini ciddi oranda azaltmakta ve mide hastalıklarını iyileştirme etkisine sahiptir. Özellikle grip gibi mevsimsel hastalıklara karşı oldukça etkili olan kefir tam bir bağışıklık sistemi dostudur. Doğal bir antibiyotik ve probiyotik kaynağıdır. Aynı zamanda sinir sistemi için de oldukça etkilidir. Rahatlatıcı özelliği ağır basmaktadır. Özellikle okul çağındaki çocuklarda kullanılmaya başlanması ilerisi için çok faydalıdır.

Ispanak

A, B, C ve E vitamini açısından oldukça faydalı olan ıspanak aynı zamanda magnezyum, kalsiyum açısından da zengindir. Bu yüzden doğal antibiyotikler listesinde yer almaktadır. Özellikle içinde C vitamininin çokça bulunmasından dolayı enfeksiyonlara karşı oldukça direnç sağlamaktadır.

Turp

Nadir kullanılan sebzelerden birisi olan turp tam olarak turp gibi olmak sözünü karşılamaktadır. Çünkü içerisinde C vitamini, folik asit, fosfor ve lif barındırmaktadır. Bu özellikleri sayesinde hem bağışıklık sistemini güçlendirmekte hem de cildi yenilemektedir. Kokusundan dolayı pek tercih edilmeyen ancak mutfaklarda daha sık kullanılması gereken turp düzenli kullanımda değerini daha çok artırmaktadır. Mesela turp tüketimini öksürükte gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Turp ortasından iyice oyulur ve bu kısma bal konularak süzülmesi sağlanır. Süzülen bu balı öksüren kişiye tükettirerek öksürüğüne çare olabilirsiniz.

Mutfaklarda bulunan doğal besinlerin gücünden faydalanmak her zaman için öncelikli hedefiniz olmalıdır. Hastalıkları tedavi ederken vücutta zararlı etki bırakmayan tek kaynak doğal besinlerdir.

Hoşunuza gidebilir