Diş eti hastalıkları oldukça ciddidir ve erken teşhis edilmediği takdirde zor bir tedavi sürecine girmek zorunda kalabilirsiniz. Diş eti hastalığı bilinenin aksine oldukça yaygındır ve hakkında doğru bildiğimiz birçok yanlış vardır. Bu yanlışları düzeltmek için aşağıdaki listemizi okuyabilirsiniz.

1. “Diş eti hastalığı o kadar da yaygın değil”

Tersine, diş eti hastalığı son derece yaygındır. 30 yaş ve üzeri yetişkinlerin yarısında diş eti hastalığı mevcuttur. Dişlerinizi saran ve destekleyen dokuların enfeksiyonu olan diş eti hastalığına plaklar neden olur.

2. “Çürüklerim yok, o halde diş eti hastalığım da olamaz”

Çürüğünüzün olmaması diş eti hastalığı açısından güvende olmanızı garantilemez. Kolayca kanayan, kızarık, şiş ya da hassas diş etleri, diş eti hastalığının en erken ve tek geri döndürülebilir evresi olan diş eti iltihabının belirtileridir. Diş eti iltihabı (gingivitis), erken tespit edildiğinde diş hekiminin muayenehanesinde yapılan profesyonel temizliğin ardından günlük fırçalama ve diş ipi kullanımıyla genellikle ortadan kaldırılabilmektedir.

3. “Diş eti hastalığım olması dişlerimi kaybedeceğim anlamına geliyor”

Bunu önlemek mümkün. Dişlerinizi günde iki kez fırçalamak, diş aralarınızı her gün temizlemek, sağlıklı beslenmek ve düzenli diş muayeneleri ile diş eti hastalığı sebebiyle görülen diş kaybının önüne geçebilirsiniz. Diş eti hastalığı tanısı alsanız bile, diş hekiminiz bunu kontrol altına almak için tedavi planı hazırlayacaktır.

4. “Hamilelikte diş etlerinde kanama normaldir”

Bazı kadınlarda hamilelik sırasında “hamilelik gingivitisi” olarak bilinen diş eti iltihabı gelişebilir, ama her hamile kadının bunu yaşadığı doğru değildir.

5. “Diyabetli hastaların ağız ve diş sağlığına özel olarak dikkat etmeleri gerekmez”

Yüksek kan şekeri seviyesi kan damarlarında kalınlaşmaya ve tıkanmaya neden olduğundan kanın oksijen taşıma kapasitesi azalır. Dokuların beslenmesi olumsuz yönde etkilenir. Bu durum diş etlerinin iltihaplanmaya karşı direncini düşürür.

Diş eti iltihabı, diş etlerinin dişlerden ayrılmasına neden olur. Bu yüzden düzenli diş muayeneleri önemlidir. Araştırmalar diş eti hastalığının tedavi edilmesinin diyabetli hastalarda kan şekeri kontrolünü iyileştirmeye yardımcı olabildiğini ve hastalığın ilerlemesini azalttığını ortaya koymaktadır. Ağız/diş hijyeninin korunması ve diş hekiminiz tarafından yapılan profesyonel temizlikler kan şekeri değerinizi düşürmeye yardımcı olabilir.

Diş eti hastalıkları vücudumuzda birçok başka hastalığa zemin oluşturabilir. Araştırmalar, diş eti hastalıklarının neden olduğu bakterilerin ve mikropların bazı kalp, akciğer ve böbrek hastalıkları gibi hastalıklara da sebep olduğunu göstermektedir. Ağız ve diş temizliğine özen göstermek ve düzenli olarak yapılan dişhekimi ziyaretleri bu hastalıklara yakalanma riskini düşürür.

Hoşunuza gidebilir