test1

Gaz çıkarmak halka açık alanlarda utanç verici bir durum olabilirken, komedi filmlerinin de vazgeçilmez güldürme unsurudur. Ancak çıkardığınız gazın sindirim sisteminiz hakkında önemli detayları barındırdığını biliyor muydunuz?

Eminiz sizin de aklınızdan şu tür sorular geçmiştir: Kötü kokulu gaz çıkarmak sağlıksızlığa işaret midir? Çok sık gaz çıkarmak sağlıklı mıdır?

İşte size gaz kokunuzun ve gaz çıkarma sıklığınızın ne anlam ifade etmesi gerektiğini açıklıyoruz.!

Gazınızın Sizin Hakkınızda Söyledikleri!

1. Kötü kokan gazlar

Kötü kokan gazlar, kırmızı et, brokoli, fasulye ve süt gibi gıdaları tükettiğinizde normaldir. Bu da kükürt içeren gıdaları parçaladığımızda ortaya çıkan hidrojen sülfür denilen bir gazdır.

2. Aşırı kötü kokan gazlar

Eğer dayanılmaz kokuya sahip bir gaz çıkarttıysanız bunun altında bir bağırsak problemi yatıyor olabilir. Vücudunuzun neyi kabul edip etmediğini anlamak için farklı gıdalar tüketip kokunun yine de dayanılmaz olup olmadığına bakabilirsiniz. Örneğin süt ürünleri tükettiğinizde aşırı kötü kokuyorsa, bu da vücudunuzun laktoza karşı intoleransı olduğunu gösterebilir.

3. Kokusuz gaz 

Kokusuz gaz çıkarmak tamamen normaldir. Bazen ağızdan aldığımız hava ya da gazlı bir içecekten dolayı oluşabilir. Geğirirken olduğu gibi bu gaz da başka bir yerden gelir ve geçer.

4. Sık sık gaz 

Eğer kendinizi günde 5-10 kereden fazla gaz çıkarırken buluyorsanız bünyeniz aşırı gaz ve şişkinlik ile karşı karşıya olabilir. Genellikle çok defa gaz çıkarmak rahatsızlık ve şişkinlik ile beraber gelir. Bunlar gıda alerjisi belirtileridir.

Test etmek için gazınızın sıklığını ve yediğiniz gıdaları not alın. Eğer belirli gıdaları tükettikten sonra gaz çıkarma sıklaşıyorsa, o gıdalar için alerji testi yaptırmanızda fayda olabilir.

Hoşunuza gidebilir