Sick woman at work drinking coffee

Bunalım toplumlarda ekonomik, manevi, ergenlik, kimlik bunalımı gibi farklı şekillerde görülebilir. Özellikle kişilerin yaşlanma zamanlarında yaşlılığı kabul etme noktasında bunalım yaşadıkları görülür.

Eğer acil bir şekilde düzeltilmesi gereken bir durum olursa bu hastalık olarak tanımlanır. Ancak yaşanarak ve zamana bırakarak geçmesi gereken durumlarda ise bu durumlara bunalım denilebilir. Eğer bunalım neden olur iyi bir şekilde bilinirse bunun üstesinden gelmek de bir o kadar kolay olacaktır.

Bunalımın İnsanlardaki Etkisi

Kişinin başta çevresi olarak çözüm üretme yeteneğini kaybetmesi gibi birçok etki şeklinde kendisini gösterebilen bunalım bazen iklim etkisinden dolayı da yaşanabilir. Bu durum karşısında iklime odaklanmayı yada iklimin geçmesini beklemeyi deneyebilirsiniz. Ancak her insanın yaşadıklarına karşı dayanma gücü ve iradesi farklı seviyelerdedir. Bazı insanlar yaşadıklarını kolay bir şekilde aşarken daha küçük bir olayı uzun yıllar aşamayan kişilerde toplum içerisinde bulunur.  Bu durumların yaşanmaması için bunalım karşısında ne yapılabilir şu şekildedir;

  • Olayları abartmadan ciddiye almayı denemek en doğru yaklaşım şekli olarak belirlenmiştir. Baskın kişilik yapısına sahip olan yada tam tersi olarak başlarına bağımlı olarak yaşayan kişiler olayları gereğinden fazla ciddiye aldıkları için kolaylıkla çözebilecekleri problemlerin bir türlü üstesinden gelemezler.
  • Yaşanılan bazı problemler karşısında insanların çözüm yolunu bilimsel olarak arayıp da psikologlara gitmemek istemesi kendisini deli olarak görmesinden kaynaklanır. Çevresindeki kişilerin kendisini bu tabir ile damgalayacaklarını düşünen kişiler yaşadıkları problemleri en hızlı şekilde aşmak için sabırlı ve bilimsel yola açık olması gerekiyor.
  • Yaşanan rahatsızlığı kabul etmek kişilerin bunalım yaşamaması için tercih edecekleri en kolay yoldur. Özellikle bir uzman kontrolü ile kişilerin yaşadıklarını kabul etmeleri ve çözümü için kendi morallerini bozmadan bir yol aramaları en büyük sorunlarda bile en fazla 1.5 yıl içerisinde kişilerin normale dönmesini sağlayabilir.

Bunalım görülen kişiler özellikle etrafındakilerin kendisi hakkındaki düşüncelerine gereğinden fazla önem verirler. Oysaki insanın yapısı gereği bazı şeyleri oldukça hızlı unuttuğu göz ardı ediliyor ve bunalım karşısında ne yapılabilir sorusuna verilen bu cevap görmezden geliniyor. Eğer kişiler etrafındaki insanların kendi sorunu ile alay etmelerini bırakmalarını istiyorsa bir süre onların söylediklerini duymazdan gelip bu süre zarfı içerisinde sorunlarını çözmeye odaklanmaları gerekiyor. Bu şekilde yaşanan sorun daha kısa sürede ortadan kalktığına emin olabilirsiniz.

Hoşunuza gidebilir