Öksürük bazen çok yıpratıcı olabiliyor. Boğazda ağrı ve acı hissi güçlü bir şekilde hissedilebiliyor.

Bu durumda boğazınızın tahriş olmasını engellemek için doğal çözümlere başvurabilirsiniz.

Boğaz Tahrişi Nasıl Geçer?

Üzüm Suyu

Hiç geçmeyen bir öksürüğünüz mü var? O zaman üzüm suyunu deneyin! Öksürük tedavisi için en etkili evsel ilaçlardan biridir ve akciğerlere de fayda sağlar. Birkaç gün içinde basit bir soğuk algınlığını giderebilir ve balgam söktürücü etkisi de vardır. Bu yüzden tezgah üstü öksürük şurupları yerine bir çay kaşığı bal ile karıştırdığınız bir bardak üzüm suyuna bir şans verin.

Limon ve Bal

Bir başka müthiş ve lezzetli ev yapımı öksürük şurubu tarifi ise limon ve baldır! Bir çay kaşığı limon suyu ve bir çay kaşığı balı karıştırın ve öksürüğünüz başladığında alın. Ne kadar işe yaradığına şaşıracaksınız ve herhangi bir özel şey almanıza gerek kalmayacak.

Osha Kökü

Uzun süredir solunum rahatsızlıklarından, vücut ağrılarına kadar her şey için birebir olan Kızılderili ilacı olarak bilinen Osha kökü ABD’de Rocky Dağları’nda ve Meksika’nın dağlık bölgelerinde yetişir.

Normal bir öksürük şurubu gibi günde birkaç kez alabileceğiniz bir şurup formu da mevcuttur. Agresif bir öksürüğe çare olması için deneyebilirsiniz.

Photo by Andrea Piacquadio from Pexels

Şeker

Eğer kuru öksürük yaşıyorsanız bir tane şeker atmayı düşünebilirsiniz. Bu durum hem şeker hem de öksürüğün geçmesi için tükürük üretimini arttırır ve öksürüğün yatışıp hafiflemesine yardımcı olur. Çantanızın dibinde bir parça şeker olması öksürüğünüzü bir anda geçirebilir!

Kırmızı Biber

Baharatlı yiyeceklerden hoşlanıyorsanız, bu öksürük ilacını seveceksiniz. Bir bardak suya biraz acı biberi karıştırın ve gargara olarak kullanın. Dezenfekte etkisiyle birlikte ve enfeksiyonla savaşmanız için boğazınızdaki kan akışını arttıracaktır.

Zencefil Çayı

Zencefil doğal bir anti-enflamatuardır. Kötü bir öksürüğü yatıştırmak için bir bardak zencefil çayı içebilirsiniz. Poşet çay kullanabilir ve daha iyisi taze zencefil rendeleyip beş dakika demlenmesini bekletip içebilirsiniz. Ardından süzüp bal katarak etkisini arttırabilirsiniz. Böylece boğazınız bayram edecek!

Kekik

Kekik çayı da öksürüğe karşı etkili bir çözümdür. Bu çayı yapmak için bir çay kaşığı kurutulmuş yaprağı bir kaba yerleştirip sıcak su ile doldurun. Beş ile on dakika kadar bekletin, süzün ve tadını çıkarın.

Kekik, boğaz kaslarını gevşetmeye yardımcı olacak bileşenler içerir, böylece öksürüğünüz kolayca duracaktır. Aynı zamanda iyi bir antiseptiktir!

Göz Atmayı Unutmayın: Tuzlu Su Gargarası Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir?

Birbirinden özel içeriklerimizi kaçırmamak için abone olmayı unutmayın!