Özellikle kış ayları geldiği zaman havaların soğumasından dolayı boğaz ağrıları, grip ve soğuk algınlığı baş göstermektedir.

Yaz aylarında ise klimanın yan etkisi, ıslak saçla dolaşmak gibi sebeplerden dolayı sürekli boğaz ağrısı ile karşılaşmak mümkün. Bu gibi durumlarda hemen akıllara boğaz ağrısına ne iyi gelir sorusu geliyor. Boğaz ağrısı eğer yutkunmanızda ve nefes almanızda ciddi sorun yaratacak durumdaysa öncelikle mutlaka bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Bunun dışında evdeki doğal yöntemler ile boğaz ağrısı ile baş etmek mümkündür.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

  • Boğaz ağrısı daha çok soğuğa maruz kalma gibi sebeplerden ortaya çıkmaktadır. Yani ya çok soğuk bir şeyler tükettiğinizde ya da soğuk bir havaya maruz kaldığınız olmaktadır. Bu durumda vücudunuz sıcaklığı da az ada olsa değişmektedir. Bu yüzden bu durumda çok sıcak olmamak kaydı ile ılık veya sıcak içecekler ile boğazınızı yumuşatmaya özen gösterin.
  • Bu içeceklerdeki tercihiniz daha çok bitki çayları, süt, salep gibi içeceklerden yana olsun. Boğaz ağrısına ne iyi gelir sorusunda siyah çay içerdiği tanen sayesinde boğazda kuruma ve daha tahrişe neden olabilir.
  • Aynı şekilde yeşil çay da boğazın daha çok kurumasına neden olmaktadır. Bu yüzden bu durumda tercihiniz daha çok diğer bitki çaylarından yana olmalıdır. Özellikle papatya ve ıhlamur bu konuda çok iyidir.
  • Hazırladığınız sıcak çayın içine eğer şeker hastalığınız yoksa mutlaka bal katmayı deneyin.
  • Bir bardak suya 1 çay kaşığı tuz ekleyerek hazırlayacağınız tuzlu su gargarası boğaz için oldukça rahatlatıcı bir etki yaratmaktadır.
  • Yemek tercihiniz ise sert, kuru ve çok baharatlı, acılı yemeklerden oluşmamalıdır. Daha yumuşak ve ekşisi yoğun besinler bu dönem sizi rahatlatacaktır.
  • Her zaman olduğu gibi boğaz ağrısına ne iyi gelir deyince C vitamini bizim kurtarıcımız olarak elimizin altında bulunmalıdır. Bu durumlarda C vitaminini portakal, mandalina gibi meyvelerden alabileceğimiz gibi yemek ve içeceklerimize ekleyeceğimiz limon suyu ile de almamız mümkündür.

Hastalıklar ile savaşmada her zaman doğal besinlerden yardım almayı aklınızın bir köşesine yazın. Unutmayın ki ilaçların birçoğu da besinlerden yapılmaktadır ve doğal olarak tüketimi daha etkilidir.

Hoşunuza gidebilir