Hepimizin sofrasından eksik etmediği yoğurt aslında tam bir enfeksiyon düşmanı ve hastalık karşıtı.

Bu yüzden düzenli olarak sofrada yoğurt bulundurmak ve yemeklere yoğurt katmak mikroplarla savaşarak dost bakterileri besleyerek bağışıklık sistemini güçlendirerek aynı zamanda yağ yakımına da destek oluyor.

Yemeklere Yoğurt Nasıl İlave Edilir?

Yemekleri yoğurt ile birlikte taçlandırarak hem lezzetini artırabilirsiniz hem de besin değerini ikiye katlayabilirsiniz. Ancak burada şuna dikkat etmek gerekiyor ki yemeklere yoğurt katmak kolay bir iş değildir ve yoğurt ilave etmenin de püf noktaları vardır. Aksi halde yemeğiniz hem çok lezzetsiz olur hem de kötü bir görüntü ve ekşi bir tatla karşılaşırsınız.

  • Yemeklere yoğurt ilave etmek istiyorsanız sağlığınız açısından aksi bir durum söz konusu değilse mutlaka tam yağlı yoğurdu tercih edin ki yemeğinizin formu yani kıvamı güzel olsun. Ayrıca eğer tam yağlı yoğurt kullanırsanız yemeğiniz daha lezzetli olacaktır.
  • Tariflerde eğer mayonez geçiyorsa bunun yarısını mutlaka yoğurt olarak kullanın. Bu şekilde hem mayonezden alınan fazla kalorinin önüne geçmiş olursunuz hem de yoğurdun faydasından daha çok yararlanırsınız.
  • Özellikle et, tavuk ve bazı balıkların marinesinde hazır sos yerine yoğurtlu tarifleri denemeyi bir kez olsun deneyin ve farkı görün. Çünkü yoğurt ete daha kuvvetli bir şekilde nüfus ederek etin lezzetli bir şekilde yumuşamasını sağlar. Özellikle yoğurdun içine bir miktar limon suyu ve sevdiğiniz baharatlar belki bir yumurta ile zenginleştirerek daha lezzetli bir sos elde edebilirsiniz. Bu tarifi ekşi sos olarak fırın patates gibi tariflerde kullanabilirsiniz.
  • Yoğurdun belki de en çok yakıştığı yerlerden birisi olan çorba ve makarna kremaları yine yoğurttan en çok yararlandığımız yerlerden biridir. Burada yemeklere yoğurt katmak olarak aklımıza gelen aşamalardan biraz farklı olarak patates, mercimek ve domates çorbalarına tam servis anında 1 kaşık yoğurt ilave edip iyice karıştırıp servis ederseniz yada blenderden geçirirseniz oldukça farklı ve lezzetli bir tarif elde edersiniz.

Yemeklere yoğurt ilave etmenin sağlık ve damak tadı açısından çok fazla olumlu yönü olduğunuz gördük. Bu aşamadan sonra hem hazır soslardan vazgeçmek hem de daha çok besin öğesi için yoğurdu yemeklere katmayı ihmal etmeyin.

Okumadan Geçmeyin: Yoğurtla Kansere Karşı Korunurken Zayıflayın

Hoşunuza gidebilir