Marketlerde tam buğday ekmeği yada tam tahıllı ekmek olarak satılan bu ekmek çeşidi diyet yapan kişilerin ilk olarak tercih ettiği ekmek çeşidi olarak bilinir.

Tam Tahıllı Ekmeklerin Önemli Faydaları

Diyet yapmak isteyenlerin yanlış bilinçlenme sonucunda ekmeği tamamen bırakmaya çabalamaları diyetisyenler tarafından tavsiye edilmediği gibi tam aksine tam tahıllı ekmeğin faydaları göz önüne alındığında diyetin vazgeçilmezi haline geldiği görülür.

Tam Buğday Ekmeğinin Faydaları

Buğdayın bir bütün olarak öğütülmesiyle oluşan undan yapılan ekmeklere tam buğday ekmeği denir. Buğday B vitamini açısından zengin olan kepek, nişasta bakımından zengin olan endosperm ve B1, B6 ile B9 vitaminlerinin yanı sıra lif bakımından zengin olan rüşeym yani embriyodan oluşur.

Gündelik hayatınızda tam tahıllı ekmek tüketerek daha fazla B ve E grubu vitaminleri almış olursunuz. Bunun yanı sıra lif yönünden zengin olan ve yüksek miktarda içerdiği aktioksidan sayesinde bağırsak kanserine yakalanma riskinizi de azaltmış olursunuz. Şekeri yükselten beyaz ekmeğin tam aksine tam tahıllı ekmeğin faydaları içerisinden birisi de şekeri dengeye sokmasıdır. Üstelik içerdiği lifler uzun süreli tokluk hissi vererek daha fazla yemek yiyerek yüksek kalori almanın önüne geçiyor. Diğer faydaları ise şu şekilde;

  • Kilo vermeye yardımcı olur.
  • Felç riskini %30 ile %36 dolaylarına düşürür.
  • Astım hastası olma riskini azaltır.
  • Yüksek tansiyonu engeller.
  • Uzun süreli enerji vererek gün boyu zinde kalmayı sağlar.
  • Kalp hastalıkları riskini ise %25 ile %28 dolaylarına indirger.

Sağlık için en az 3 porsiyon tam tahıllı etmek yemek gerekiyor. Bunun yanı sıra tüketilen 1 ince dilin beyaz ekmek ise 1 bardak şekerli su ile eşit olduğunun bilinmesi gerekiyor.

Tam Buğday Ekmeği ve Anemi Hastalığı

Kansızlık hastalığı olarak tanımlanabilen Anemi hamile yada bebeğine süt veren kadınlarda demir emilimini olumsuz yönde etkilediği görülür. Bu hastalığa sahip olan kişiler beyaz etmek yerine çavdar ekmeği yada tam tahıllı ekmeğin faydaları ile kan problemini kolay bir şekilde aşabilirler. Tam buğday ekmeği için hazırlanan un 100 kg buğdaydan 98 kg olarak elde edildiği için tüm buğday faydası ekmeğe de geçmiş oluyor.

Hoşunuza gidebilir