Siyah sarımsak kendi familyası içerisinde görünüm en farklı olan sarımsak türüdür. Bu sarımsam direkt olarak kansere etki ettiği için tüm kanser ilaçlarında ve kanser tedavilerini destekleyici işlemlerde kullanılır. Özellikle siyah sarımsağın faydaları içerisindeki en önemli madde kansere olan etkisidir.

Siyah Sarımsağın Faydaları

Birden fazla hastalığa iyi gelen siyah sarımsak kanserin yanı sıra kolesterolün düşmesini sağlayan bazı özel maddeler içerir. Bu içeriği nedeniyle beyaz sarımsaktan daha faydalı olarak bilinir. Yüksek antiseptik, antiviral, aktioksidan ve antifungal ile antibakterilyel  bileşenler bulunması birçok ilacın yapı maddelerinden birisi olmasını sağlar. Özellikle virüs ve bakteri kaynaklı olan enfeksiyonlara karşı oldukça yüksek etki gösterir. Sarımsağı seven kişiler siyah sarımsağın tadını aldıktan sonra beyaz sarımsak tüketmeyi bırakıyorlar. Yüksek lezzet derecesi ile büyük rağbet gören siyah sarımsağın faydaları saymakla bitmiyor. Siyah sarımsağın bazı faydaları şu şekilde sıralanabilir;

  • Normal sarımsaktan iki kat daha fazla antioksidan içerdiğinden dolayı kronik hastalıklara iyi gelir.
  • Dolaşım sistemi hastalıklarında siyah sarımsak sıklıkla kullanılır.
  • Alzheimer ile romatoid arsterit hastalıkları karşısında oldukça başarılı tedavi sonuçları verdiği görüldü.

Tadı kurutulmuş meyveye benzeyen siyah sarımsak beyaz sarımsağın tam aksi ağız kokusuna neden olmaz. Fiyatı zamana ve piyasaya göre değişiklik gösterirken kilosu 100  TL’ye kadar çıktığı da görülebilir. Ancak bazı kişiler bir kere aldıktan sonra fermente edip evde siyah sarımsak üretimi yapabiliyorlar.

Siyah Sarımsağın Kullanım Alanları

Beyaz sarımsağa göre daha fazla olan siyah sarımsağın faydaları bu bitkinin oldukça geniş bir alanda kullanılmasını sağlıyor. İlk olarak belirtildiği gibi ilaç sanayinde kullanılan siyah sarımsak aynı zamanda hastalık tedavilerini desteklemek için verilen tavsiyeler içerisinde de bulunur. Diğer yandan lezzetinden dolayı kişiler çerez olarak bile tüketebiliyor. Ancak aşırı tüketimi tavsiye edilmeyen siyah sarımsak salataları içerisinde yada bir takım yemeklerde lezzet katması için kullanılabiliyor.

Tüm faydalarının yanı sıra Türkiye’de büyük miktarlarda üretimi olmayan siyah sarımsak 60 gr paketler halinde marketlerde satılıyor. İleriki yıllarda daha büyük miktarlarda üretimi yapıldığı takdirde özellikle kanser hastalarının  daha fazla tüketmesi sağlanacağı gibi düşen fiyatı sayesinde sofralarda daha fazla yer alacağı tahmin ediliyor.

Mutlaka Okumalısınız: Her Gün Aç Karnına Sarımsak Yersek Vücudumuzda Neler Olur!

Hoşunuza gidebilir