Zerdeçal

Körilere rengini veren ve geleneksel olarak Budist rahiplerin renkli cübbelerinin boyanmasında kullanılır. Büyük bir ihtimalle yemeklerde kullandığınız için baharat dolabınızda vardır ama ecza dolabınızda da olmalı mı? 

ZERDEÇAL GERÇEKTEN BU KADAR FAYDALI MI? 

Zerdeçal, veya Curcuma Longa, zencefil ve kakule familyasından gelen bir bitki türüdür. Aynı zamanda da Hint yemeklerinin ve bazı Türk mutfağı eserlerinin vazgeçilmez parçası olarak akıllamıza kazınmıştır. Geçtiğimiz bir kaç senede süper besin olarak da popülaritesini artırmaya başladı. Sitemizde de bir çok kez Zerdeçal’ın faydalarıyla ilgili araştırma yazıları yayınladık. İçinde zerdeçal barındıran hazır yiyecekler için çok uzaklara gitmemize gerek yok artık. Zerdeçallı yüz bakım maskeleri bile satılıyor piyasada. Bu bitkinin fanatikleri, içerisinde bulunan curcumin maddesinin, parlak sarı rengi dışında başka önemli faydalarının da olduğunu iddia ediyorlar. Bu bilim insanlarına göre curcumin cildi gençleştirmekten tutun kanserle mücadele de bile çok işe yarıyor. Bu iddiaların gerçekten çok uzak olmadığını da, zerdeçal bitkisinin Hintliler tarafından yüzyıllardır öksürük, ateşli hastalıklar gibi alanlarda ayurvedik ilaç olarak kullanmalarından bir nebze de olsa anlaşılıyor. 

Zerdeçalın içindeki yüzlerce kimyasal bileşenden sadece biri olan curcumin ve onun insan sağlığına olan inanılmaz faydaları konusunda batılı bilim adamları ikiye ayrılmış durumda. Ajay Goel, Baylor Üniversitesi’nde Kanser Araştırmaları Merkezi’nde çalışan bir araştırmacı ve ekibine göre zerdeçalın iltihap sökücü özelliği gerçekten çok önemli ve ileride ana akım tedavi yöntemlerinden biri olacağına inanıyorlar. Araştırmaları da genellikle bu yönde devam ediyor. Merkez aynı zamanda zerdeçal bitkisinin diğer bütün hastalıklar üzerindeki etkisi konusunda da bir takım araştırmalarda bulunmuş ve 2012 de yayınladıkları raporda bu bulgularla ilgili sonuçları açıklamışlar. O araştırmaya göre zerdeçal kullanan eklem iltihaplanması ve eklem ağrısı çeken hastalardan, iki ay boyunca zerdeçal tedavisi kullananların daha az ağrı ve şikayet bildirdikleri görülmüş. 

ZERDEÇAL DEPRESYONA İYİ GELİYOR!

İşin daha da ilginci, 2013 yılındaki araştırma sonuçlarına göre Goel, kronik depresyon tedavisi gören hastalarda kimyasal antidepresan kullananlar ve zerdeçal kullananlar arasında semptom görülme sıklığı neredeyse aynı çıkmış. Goel’e göre bu da demek oluyor ki zerdeçalın içindeki kimyasallar beyin fonksiyonları ve dolayısıyla ruhsal hastalıklar için de bir umut kaynağı olabilir. 

Tüm bu araştırmalar ve sonuçlar ne kadar keskin olsa da bilim çevreleri zerdeçal ve içindeki maddelerin kullanımı ve dozajı konusunda ortak bir görüşe ulaşamamış durumdalar. Goel, bu anlaşmazlık yapılan testlerin genelde laboratuvar ortamlarında, test tüplerinde, küçük hayvanlar ve ufak insan grupları üzerinde yapılıyor olmasından dolayı kaynaklanıyor olabileceğini de sözlerine ekliyor. Buna rağmen son on yıl içerisinde bu konu üzerine 10.000 araştırma ve 120 klinik deney yapıldığı biliniyor. Zaten zerdeçal bitkisinin bu denli meşhur olmasının altında yatan en büyük sebeplerden biri işte bu çalışmalar.  

Curcumin maddesi

Minnesota Üniversitesi Alternatif Tedaviler Merkezinde yeni keşifler ve Geliştirme Dairesi başkanı Kathryn M. Nelson  ise zerdeçalın bu denli öne çıkarılması konusunda soru işaretleri olduğunu söylüyor. Geçtiğimiz Ocak ayında, Nelson ve ekibi zerdeçalın faydaları konusunda bir araştırma makalesi yayınlayıp, bitkinin gerçek tedavi gücü konusunda bir takım soru işaretlerini ortaya koydular. 

Curcumin maddesinin insan vücudundan kolay atılıyor olması bu soru işaretlerinin merkezindeki konu gibi görünüyor. Narin bir kimyasal olan curcumin emilip hızla vücuttan atılan bir yapıya sahip. Nelson’a göre bu kimyasal bileşimin büyük ihtimalle tek başına hiç bir faydası yok! ”Suda kolay çözünüyor. Midenizden kana karışmasını nasıl bekleyebilirsiniz?”. Zerdeçalın bir faydası varsa bile bu büyük ihtimalle curcumin’den kaynaklanmıyor. Birçok deneyde curcumin’in çeşitli yağlar ve çözeltilerle test edildiğini de sözlerine ekliyor. Neticede tarihsel ve geleneksel olarak bir takım faydaları olduğu bilinse de bu faydaların curcumin tarafından sağlanmadığı ve tam olarak da ne konuda faydaları olduğu konusu hala bir muallak. 

”Netice zerdeçal bir işe yarıyor mu? Yarıyor. Herkes için müthiş bir besin mi? Hayır.” Ajay Goel 

Dengeli ve sağlıklı beslenmek, düzenli doktor kontrolleri yaptırmak ve hayatınızda egzersize yer açmak en önemli sağlık kaynakları olarak hala en baş sırada yer almalı. Bunun dışında vücudunuza alacağınız besinlerin miktarlarına ve özelliklerine çok dikkat etmelisiniz. Her duyduğunuza inanmamalı, her yapılanı siz de denememelisiniz.

Zerdeçalın faydaları konusunda önümüzdeki dönemde daha çok arttırmanın olacağı belli. O yüzden siz en doğru bilgiye ulaşmak için bir uzmana danışın. Sağlıklı günler dileriz. 

 

Not: Washinton Post gazetesinde,  Erin Blakemore imzasıyla yayımlanan 22/08/2017 tarihli makaleden faydalanılmıştır. 

Hoşunuza gidebilir