Runner feet and shoes

Spor yaparken aynı zamanda güzel vakit de geçirmek istiyorsanız yapmanız gereken yürümektir. Yürüyüş çok faydalı ve sağlıklı bir egzersizdir. Neden yürüyüş yapmanız gerektiğini anlatan 4 nedeni ve yürüyüş yaparken size yardımcı olacak ipuçlarını sizinle paylaşıyoruz.

Egzersiz olarak yürüyüş

Koşu veya rekabete dayalı diğer sporlara oranla yürüyüş vücudumuz için daha kolay bir spordur ama bu demek değildir ki yürüyüş kötü bir egzersizdir. İhtiyaca veya seviyeye göre yürüyüş şekli ve hızı kişisel olarak ayarlanabilir. Spor amaçlı yapılan yürüyüş, yavaş başlayıp vücudunuz direnç ve güç kazandıkça hızlanabilir. Hiç bir araç gerece ihtiyaç yoktur ve yürümek bedavadır.

Yürümek bütün vücudu çalıştırır

Hiç yürüyen bir insanı izlediniz mi? Sportif amaçlı veya tam tersine salınarak yürüyen birinden bahsetmiyoruz. Hızlıca yürüyen normal bir insandan bahsediyoruz. Vücut senkronize hareket eder, tüm eklemler, kaslar ve tendonlar. Ayaklar, bilekler, baldırlar, dizler, uyluklar ve kalça ritim içinde çalışır ve sadece bu kadar da değildir.

Vücudun üst kısmı da çalışır. Normal bir hızda, yürüyen kişinin kolları da vücudunun geri kalanıyla beraber hareket eder. Sırt, diyafram, göğüs ve omuzlar da bu harekete ayak uydurur. Yürüyen kişinin başı diktir. Yürürken baş hareket etmese de vücut hareket ederken başın dik durmasını sağlayan boyun kasları da çalışır.

Yürüyüşün avantajları

Doktorlar, düzenli olarak yürüyüş yapan kişilerin daha sağlıklı olduğunu ve diğer sporları yapanlara göre daha az sakatlık yaşadığını söylüyor çünkü yürüyüş kemiklere ve eklemlere minimum baskı yapıyor.

Hafif esneme gerektiren bazı aktiviteler bile yaşlılar veya eklem sorunları yaşayanlar için daha çok problem yaratabiliyor. Ama eğer yürüyebiliyorsanız bunu sportif anlamda da yapabilirsiniz.

Yürüyüşün faydaları

Yürüyüşün belli başlı faydaları şöyledir:

  • Tansiyonu düşürür ve felç riskini azaltır
  • Kolestrolü düşürür ve kalp krizi riskini azaltır
  • Kemik yoğunluğunu arttırır ve kırılma riskini azaltır
  • İyi hissettirir
  • Yürüyüş yapanların ayrıca tecrübe ettiği ek faydalar: Daha az baş ağrısı, daha fazla esneklik, koordinasyon gelişimi.
Yürümek Neden En İyi Egzersizlerden Biridir?

Yürüyüşten en iyi şekilde fayda sağlayabilmek için 7 ipucu

Yürüyüşe başlamadan önce doktorunuza danışın – egzersiz amaçlı yürüyüş yapmaya başlayacağınızı söyleyin ve size sorun yaratacak bir sağlık probleminiz olmadığından emin olun.

Plan yapın – Doktorunuz fiziksel aktiviteyi arttırmanızda bir sakınca görmüyorsa, planınızı geliştirin. Harvard Tıp Fakültesi, spor amaçlı yürüyüşe haftada iki kere 5 dakika olarak başlamanızı ve sonra 12 hafta içinde aşama aşama arttırarak haftanın 6 günü 50 dakikalık yürüyüşlere çıkmanızı öneriyor. Sizi zorlayan bir hızda yürüyün ama bu hızda yürürken hala normal sohbet edebiliyor olun.

Kendinizi nazikçe zorlayın – Geçmişte spor yapmış olsanız bile eğer bir süredir hareketsizseniz hızlı yürümek için acele etmeyin. Yürüyüş yapmanın faydaları nasıl zamanla çoğalırsa, hareketsizliğin kötü etkileri de aynı şekildedir. Vücudunuza alışması için zaman verin. Eğer gerçekten uzun süredir spor yapmıyorsanız, arabanızı normalden biraz daha uzak bir yere park edin veya bazı küçük işlerinizi halletmek için arabayla gitmek yerine yürümeyi tercih edin. Ekstra hareket için asansör yerine merdivenleri kullanın.

Hava durumuna uygun giyinin – Hızlı yürümeye başladığınız zaman vücudunuz ısınacak, bu nedenle fazla kalın veya fazla ince giymeyin.

Makul ayakkabılar giyin – Özel ayakkabılara ihtiyacınız yok. Ama ayakkabınız ayağınıza tam oturmalı ki yürürken takılıp düşmeyin. Ayrıca ayağınızı da korumalı. Yürüyüş konusunda ilerledikçe bir yürüyüş ayakkabısı alabilirsiniz.

Güvende olun – Yürümenin güvenli olduğu alanlarda yürüyün. Yürümemeniz gereken yerleri siz zaten biliyorsunuzdur. Yürürken bir sorunla karşılaşmanız durumunda size yardımcı olması için bir arkadaşınızla veya bir grupla yürümeyi tercih edebilirsiniz. Tek başınıza yürüyorsanız cep telefonunuzu yanınıza almayı unutmayın.

Isının ve terinizi soğutun – Tempolu yürüyüşe geçmeden önce 5 dakika normal tempoda yürüyerek vücudunuzu ısıtın. Yürüyüşün sonunda da kalp ritmini düzenlemek ve terinizi soğutmak için 5 dakika normal tempo yürüyün.

Su içmeyi unutmayın – Su içmek sağlıklı yaşamın en önemli bileşenlerinden biridir. Yeteri kadar su içtiğinizden emin olun – hatta mümkünse alkali su için. Yürüyüşten önce, sonra ve yürüyüş sırasında vücudunuzun kaybettiği sıvıları geri kazandırmak için sürekli su için.

Stressiz kilo vermenin, artan direncinizin ve esnekliğinizin keyfini çıkarın

Her şeyden daha da önemlisi yürüyüşün keyfine varın. Yürüme egzersiz planınızın yanına sağlıklı yiyecek seçimleri de eklerseniz stressiz bir şekilde kilo vermeye de başlayabilirsiniz.

Hoşunuza gidebilir