Yer fıstığı Güney Amerika’dan dünyaya yayılmış bir arkadaşımızdır. Mercimek, kuru fasulye ve soya fasulyesi gibi baklagillerdendir. Tadı nefistir ve yüksek miktarda yağ, protein ve birçok başka sağlıklı besinler içerir.

Yer fıstığı iyi bir protein kaynağıdır ve bir çok faydalı vitamin, mineral ve bitkisel bileşenler içerir. Hepsinin ayrı ayrı yararı vardır bu nedenle beslenme düzeninize eklemeniz gerekir. Yağlı ve kalorili olduğu için büyük miktarlarda tüketmemekte fayda vardır.

Kalp sağlığına iyi gelir.

Yer fıstığının baş faydası diyebiliriz. İçerdiği yüksek miktardaki çoklu ve tekli doymamış yağ oranı nedeniyle kalp sağlığına iyi gelir. Yer fıstığındaki yağ asitleri kötü kolestrolü düşürür, iyi kolestrolü arttırır. Bu sayede koroner kalp hastalığı ve kalp krizi riskini azaltır, kandaki lipitleri arttırır.

Enerji verir.

En gözle görülür etkisi enerjiyi arttırmasıdır.Bu da çok normal çünkü içerisinde enerji verici birçok vitamin ve mineral bulunuyor.

Kilo vermeye yardımcı olur.

Birçok yağ ve kalori içermesine rağmen kilo aldırmaz. Hatta tam tersine yer fıstığı yemek sizi diri tutar ve obeziteyi engeller.

Kanserle savaşır.

İçerisinde bulunan polifenol antioksidanlar mide kanserini önlemede faydalıdır. Haftada iki gün yer fıstığı yemek kolon kanseri riskini yüzde 2758 oranında azaltır.

Böbrek taşı oluşumunu engeller.

Tahminlere göre yetişkinlerin %10 ila %25’inde böbrek taşı vardır. Düzenli bir şekilde yer fıstığı yerseniz böbrek taşı riskini önemli derecede azaltırsınız. Araştırmalara göre günde sadece 30 gr yer fıstığı yiyerek taş oluşumu riskini %25 azaltabilirsiniz.

Hafızayı kuvvetlendirir.

Yer fıstığı genellikle “beyin gıdası” olarak bilinir çünkü B3 vitamini içerir. B3 vitamini beyin fonksiyonlarını ve hafızayı geliştirir. Ayrıca içerisinde bulunan resveratrol denen flavonoid beyne kan taşınmasını %30 oranında arttırır.

Depresyonu yok eder.

Bildiğiniz üzere serotonin hormonu ruh halimizi düzenler. Yer fıstığında bulunan triptofan denen amino asit serotonin üretimine yardımcı olur. Bu nedenle yer fıstığı depresyonla mücadelede birebirdir.

Hamilelikte faydalıdır.

Yer fıstığı iyi bir folik asit kaynağıdır bu da hamile kadınlar için önemlidir. Yapılan bir araştırmaya göre, hamilelik öncesi ve hamileliğin ilk zamanlarında 400 gr folik asit alan kadınların bebeklerinde nörolojik problemler görülme riski çok daha düşük.

Ayrıca hamilelik sırasından yer fıstığı tüketmek çocuklarda astım gibi alerjik hastalıkların görülme riskini de düşüyor.

Alzheimer’ı önler.

Bir çok çalışma gösteriyor ki yer fıstığı gibi niyasin açısından zengin olan yiyecekleri tüketmek Alzheimer olma ihtimalini %70 oranında azaltıyor. 1/4 su bardağı yer fıstığı demek günlük niyasin ihtiyacının 1/4’ü demek.

Sıkı ve parlak bir cilt sağlar.

Yer fıstığında bulunan besinler parlak ve sıkı bir cilde sahip olmanızı sağlar. İçerdiği lif sayesinde de vücuttaki fazla toksinler atılır böylece cilt yumuşak ve pürüzsüz hale gelir. Magnezyum da sinirleri, damarları ve kasları rahatlatarak cilde giden kan akışını hızlandırır.

Saç dökülmesini engeller.

Kolajen üretiminin artmasını sağlayan C vitamini içerdiği için yer fıstığı saç dökülmesini engelleyebilir. Ayrıca yer fıstığındaki diğer maddeler de kellik tedavisinde kullanılıyor. Omega 3 yağ asitleri de saç köklerini besleyerek yeni saç çıkmasına yardımcı olur.

Kırışıklıklar ve yaşlanmayı önler.

Yine içerdiği C vitamini ve kolajen üretimi sayesinde yaşlanmanın erken belirtileri olan cildin renk değişimine, esnekliğini kaybetmesine ve kırışıklıklara iyi gelir.

Bu sağlıklı besini memlekettengelsin.com adresinden satın alabilirsiniz.

Hoşunuza gidebilir