Siz de artık kendinizi yaşadığınız yere ve işe ait hissetmiyor musunuz?

Güneyde bir yerlere taşınma hayalleri içinde misiniz? O zaman hayallerinizi genişletin ve dünya üzerindeki cennet gibi 10 mekanla tanışın.

Avarua, Cook Adaları

Avarua, Cook Adaları

Yabancıların adadan mülk alması yasak ama 60 yıllığına kiralanabiliyor 🙂

Český Krumlov, Çek Cumhuriyeti

Český Krumlov, Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti’nin Bohemya bölgesinde bulunan masalsı bir kasaba. Her yer sanki Ortaçağ’dan kalma gibi. Tüm sokaklar arnavut kaldırım. Düzenli olarak Rönesans dönemindekinin aynısı pazarlar kuruluyor. Yılda 1 kere yapılan Gül Festivali de dünyaca ünlü. İki kişilik bir akşam yemeği sadece 20 dolara mal olurken aylık bir ev kirası da 400 dolardır. Buraya taşınma konusunda sizi zorlayabilecek tek şey Çekçe öğrenmeye ihtiyaç duymanız olabilir.

Koh Thonsáy, Kamboçya

Koh Thonsáy, Kamboçya

Kamboçya’nın güneyindeki bu ada plaj ve orman cenneti. Bir kaç balıkçı ve onların aileleri dışındaki adada başka kimse yaşamıyor, yani inanılmaz düşük rakamlara kalacak yer bulmak çok kolay. Zamanınızı plajda güneşlenerek veya ormanda yürüyüş yaparak geçirebilirsiniz. Sadece 5 dolara balıkçılar siz yeni tuttukları yengeçleri pişiriyorlar. Diğer deniz mahsülleri de 1-2 dolardan fazla değil. Tek dezavantaj plajlarda turistik tesis olmaması ama doğayla iç içe olmak isteyenler için bu bir avantaj da olabilir.

Guanajuato, Meksika

Guanajuato, Meksika

Meksika’nın kalbinde yer alan Guanajuato adeta bir kültür merkezidir. Aylık 150-200 dolara ev kiralayabilirsiniz. Bir şey içmek isterseniz 1 dolardan az tutacaktır. Sinema bileti sadece 3 dolardır. Guanajuato ayrıca meşhur Cervantino Sanat Festivali’ne de ev sahipliği yapıyor.

İnci Adaları, Panama

İnci Adaları, Panama

Bu takımadalar Panama’nın 30 km batısında yer alıyor. Eskiden çok sayıda inci çıkan adalar, bir zamanlar da korsanların saklanma yeriymiş. Şimdi yerel halk tarafından kullanılan bir çok harika tatil yeri bulunuyor. Deniz kıyısında küçük bir evi aylık 300 dolara tutabilirsiniz. Herkesten kaçmak isteyenler için ideal bir yer olan İnci Adaları dünyadaki en etkileyici manzaralardan birine de sahip olabilir.

Agonda Plajı, Goa, Hindistan

Agonda Plajı, Goa, Hindistan

Goa’nın güney sahillerinde plajda fillere binerek dolaşabilirsiniz. Bir şişe şarap 50 cent, saç kestirme 60 cent ve bir bungalov kiralamak aylık 120 dolar tutacaktır. Bir çok tapınak ve yoga yapacak mükemmel yerler vardır. İnsan daha başka ne ister ki?

Veliko Tarnovo, Bulgaristan

Veliko Tarnovo, Bulgaristan

Bu küçük kasaba Kuzey Bulgaristan’da bir vadide yer alıyor. Fransa’da kadar güzel olan bu yerde Fransa’dan farklı olarak bir şişe şarap 80 cent tutuyor. Aylık ev kirası da 200 dolardır. Nüfusu 70.000’dir. Tek sıkıntı kentte biraz altyapı sorunu yaşanması.

Ho Coc, Vietnam

Ho Coc, Vietnam

Vietnam’ın güneydoğu kıyısında olan Ho Coc 11.000 hektarlık tropik ormanlarıyla meşhurdur. Büyük mercan kayalıkları nedeniyle Asya’daki en güzel dalış noktalarından biridir. Hafta sonları bile kalabalık değildir. Aylık 150-200 dolara kalacak bir yer bulabilirsiniz.

Ksamil Plajı, Arnavutluk

Ksamil Plajı, Arnavutluk

Sessiz bir yaşam arayanlar için Arnavutluk’un bu güney ucu ideal bir yerdir. Akdeniz ikliminin yaşandığı bu bölgede bir milli park da bulunuyor. Zeytinyağı ve mandalinanın öne çıktığı yerel mutfağı ve 30 farklı balık çeşidi vardır. Burada yaşamak komşuları Yunanistan, İtalya veya Hırvatistan’da yaşamaktan daha ucuzdur. Bir kadeh içki 90 cent, ortalama bir yemek 6 dolar ve aylık bir ev kirası 100-120 dolar arası tutacaktır.

Las Trancas, Şili

Las Trancas, Şili

Las Trancas, tüm Güney Amerika’nın en inanılmaz dağ manzaralarından birine sahiptir. Yılın her mevsimi burada kayak yapabilirsiniz. Aylık 300 dolara ev kiralayabilirsiniz. Zengin turistler dağ eteklerinde kalırken, daha tecrübeleri ziyaretçiler ve yerel halk aşağıdaki kırsal bölgede yaşamayı tercih ediyor. Tek dezavantajı kış mevsiminin hiç bitmemesi.

Hoşunuza gidebilir