Vücudunuzu dinliyor musunuz? Çünkü sağlığınızla ilgili sizi uyarabilir. Size bazı durumlardan bahsedeceğiz bunlar kanser belirtisi de olabilir ancak olmayabilir de sonuçta bir şeyler ters gittiğinde mutlaka doktora görünmelisiniz.

Bazı belirtiler ortak olabiliyor. Bu durum en çok kanser de görülüyor. Çoğu belirtinin sonucu kansere çıkmasa da bazı testler yapılmadan kanser olup olmadığını anlamak mümkün değil işte bu yüzden düzenli doktor kontrolü hayatınızın her döneminde son derece önemli.

1- İshal ve Sık Tuvalete Çıkma

Bir şeyler midenizi bozmuş olabilir ya da hasta olduğunuzdan bu durum yaşanabilir ama araştırmalara göre her 10 kişiden birinde bu durum bir kanser belirtisi de olabiliyor. Bu sebeple eğer uzun süre bu durumu yaşarsanız mutlaka doktora görünün.

2- Yutma Zorluğu

Yutma kabiliyetinizde eğer bir sıkıntı varsa durum yemek borusu ile ilgili olabilir, bu durumla ilgili doktora görünmeniz faydalı olacaktır.

3- İştah Kaybı

İştahınız kesildiyse ve yemek yeme de zorluk çekiyorsanız bu durumu ciddiye almalısınız. Örneğin soğuk algınlığı ya da mikrop kapmış olabilirsiniz ve bu durum geçicidir. Ancak uzun sürüyorsa ve görünürde bir rahatsızlık yoksa mutlaka doktora görünmelisiniz.

4- Dışkı ve İdrarda Kan

Bu durumun farklı sebepleri olabilir hemen aklınıza en kötüsü gelmesin. Ama bu durum olduğunda mutlaka doktora gidip bazı testleri yaptırmalısınız. Çünkü bu durum bağırsak kanserinin ciddi bir göstergesi de olabiliyor.

5- Kalıcı Yaralar

Yaralarınız uzun süre geçmesine rağmen iyileşmiyorsa doktora görünmenizde fayda vardır.

6- Mide Ekşimesi ve Hazımsızlık

Bu durum yemeği fazla kaçırdığınızda ve aşırı yağlı yediğinizde ortaya çıkar bu durum eğer bunların dışında sürekli ortaya çıkıyorsa ve uzun sürüyorsa doktora görünmeniz gerekiyor demektir.

7- İdrardaki Değişiklikler

Sık idrara çıkma, idrarda koku ve renk değişimi durumların farklı tetikleyicileri vardır ama bu durum eğer düzenli olmaya başladıysa vücudunuz size sinyal veriyor demektir. Nedenini öğrenmek için doktorunuzu ziyaret edin.

8- Kısık Ses Sorunu

Hasta olduğunuzda ya da sağlam bir konser sonrası bu durum olağandır. Ancak eğer geçmiyorsa ve haftalara varan bir durum haline geldiyse baktırmanızda fayda var. Çok nadir olsa da Gırtlak kanseri ile bağlantısı olabiliyor.

9- Gece Terlemeleri

Geceleri sık terliyorsanız bu durumun bazı nedenleri vardır. Örneğin ilaç kullanıyorsanız böyle bir reaksiyon verebilir. Ya da vücudunuzdaki bazı enfeksiyonal nedenlerden kaynaklanabilir. Eğer terleme devam ediyorsa ve ciddi bir sıvı kaybı varsa mutlaka doktorunuza göre görünmelisiniz. Çünkü lenfomayı işaret ediyor olabilir.

10- Açıklanamayan Kilo Kaybı

Hızlı bir kilo kaybı yaşanmaya başlandıysa bu durum çok ciddi olabilir. Hemen doktora görünün. Yemek borusu, pankreas, mide ve akciğer kanseri gibi tehlikeli hastalıkların önemli belirtilerinden biridir.

11- Nefes Darlığı

Nefes darlığının birçok sebebi vardır. Obez kişilerde bu durum çok yaygındır. Ancak bu durum normalden fazla ve sık sık sizi zorluyorsa doktora görünmekte fayda var.

12- Uzun Süren Ağrılar

Kanser vücutta gelişirken sağlıklı dokuları yok etmeye başları. Büyümeye devam ettikçe tümör bazı organlara baskı yapmaya başlar ve bu durumu hissetmeye, rahatsız olmaya başlarsınız. Eğer anlam veremediğiniz ağrılarınız varsa ya da uzun süre geçmeyen bir ağrı hissediyorsanız mutlaka doktora başvurun.

Hoşunuza gidebilir