Vietnamlı bir çiftçi Phon Nha-ke Bag Milli Parkı’nda daha önce kimsenin görmediği bir yeraltı mağarası keşfetti. Mağara adeta başka bir dünyanın kapılarını açıyor.

Mağaranın ismi Hang Son Doong, dünyanın en büyük mağarası.

Ho Khanh isimli köylü genç yaşından beri, az da olsa bir gelir elde edebilmek için Phong Nha-Ke Bang Milli Parkı’ında ormanların içinde dolaşarak yiyecek ve kereste aramakla uğraşıyor.

1990 yılında avlanmaya çıktığı sırada Ho Khanh kireç taşı bir uçurumda bir açıklık fakediyor ve araştırmak için oraya gidiyor.

 

Yaklaştıkça girişten bulutlar çıktığını farkediyor, ve mağaranın içlerinden bir nehir aktığını duyuyor.

Mağaradan dışarı doğru güçlü bir rüzgar estiğini hissediyor ve daha fazla devam etmeden geri dönüyor. Eve döndükten bir kaç gün sonra mağaranın tam yerini unutuyor ondan sonra da mağarayı düşünmekten vazgeçiyor.

O sıralarda İngiliz Mağara Araştırmaları Derneği’nin (British Cave Research Association, BCRA) iki üyesi Howard ve Deb Limbert da Phong Nha’da mağara araştırmaları yapmak üzere orada bulunuyorlar. Bir gün Ho Khanh ile konuşurlarken Ho Khanh onlara bulduğu mağaradan bahsediyor. Howard ve Deb duydukları karşısında çok heyecanlanıp Ho Khanh’a mağaranın yerini hatırlaması için ısrar ediyorlar. Bir çok denemeden sonra mağarayı bulamayınca umutlarını yitirip mağaranın ormanın içinde sonsuza dek kayıp bir şekilde kalacağını düşünmeye başlıyorlar.

2088 yılında Ho Khanh yine bir gün yiyecek toplamaya çıktığında bu gizemli mağara ile yeniden karşılaşıyor ve bu sefer oraya nasıl gidileceğini dikkatlice not alıyor. 2009 yılında Howard, Deb ve yanlarındaki profesyonel ekibi, daha sonra Hang Son Doong olarak adlandırılacak olan bu mağaraya götürüyor.

Fakat hiçbiri görecekleri muhteşem manzara için hazır değillerdi.

Adeta başka bir dünyaya açılan bir kapı!

Bu kendine has mağarada dolaşmaya başlamadan önce, 80 metre derinliğe inebilmek için bir ipe ihtiyacınız var. 

Hang Son Doong 5 km’den uzun, içindeki bölmeler 200 m uzunluğa ve 150 m genişliğe kadar çıkıyor. 

O kadar büyük ki içinde kendi nehri, ormanı ve kendine has bir iklimi var. 

Mağaranın minyatür ormanı yarasalara, kuşlara, maymunlara ve daha bir çok hayvana ev sahipliği yapıyor.

İçerisindeki göz kamaştırıcı yeşil nehrin kollarının her birinin kendine özel plajı var.

Hang Son Doong mağarası, Rao Thuong Nehri’nin kireç taşlarını aşındırarak Annamite Dağları’nın altında devasa bir tünel oluşturması sonucu ortaya çıkıyor.

Fosil severler için kesinlikle görsel bir şölen sunuyor. 

Dünyanın en uzun dikitleri de burada bulunuyor, 80 metreye kadar ulaşanlar var.

Dünyada çok nadir olan bazı taşlar da mağarada bulunuyor.

Mağara aslında Annamite Dağları’ndaki 150 ya da daha fazla mağaradan oluşan bir ağın parçası, ama bir çoğu henüz ayak basılmamış. 

Hang Son Doong mağarası ziyaretçilerine inanılmaz bir deneyim sunuyor, bu sıra dışı yer gören herkesi büyülüyor. 

Göz atın: En Çok Gezenlerin Bile Bilmediği 15 Muhteşem Yer

Hoşunuza gidebilir