Vejetaryenlik iyi mi kötü, sağlıklı mı sağlıksız mı, yararlı mı zararlı mı?

Biz sizin için vejetaryenliğin sağlık açısından yararlarını ve zararlarını listeledik. Karar vermek size kalmış 🙂

Vejetaryen Beslenmenin Sağlık Açısından Yararları

  • Vejetaryen diyetler kalp damar hastalık riskini azaltmaktadır. Hayvansal kaynaklı besinlerin toplam yağ, doymuş yağ ve kolesterol içeriğinin yüksek olmasına bağlı olarak koroner kalp hastalığının, et tüketen bireylerde tüketmeyenlere göre %30 daha sık görüldüğü bildirilmektedir.
  • Vejetaryen diyeti uygulayan bireylerin, karışık beslenenlere, özellikle yüksek miktarda et tüketenlere göre hipertansiyon riski düşüktür. Bu olumlu etki vejetaryen diyetlerinin toplam yağ, doymuş yağ ve kolesterolü az içermesinin yanı sıra posa, sebze, meyve ve kuru baklagil gibi bitkisel besinleri yüksek oranda içermesine bağlı olarak kan basıncının düzenlenmesinde etkili olan potasyum, magnezyum ve kalsiyumun fazla, sodyumun az alınmasından kaynaklanmaktadır.
  • Vejetaryen diyeti tüketen bireylerde, et içeren diyetle beslenen bireylere oranla kanser hastalıkları görülme oranının daha düşük olduğu bildirilmekte ancak bu konuda daha fazla çalışma yapılması önerilmektedir. Vejetaryen diyeti kuru baklagil, ceviz, fındık gibi sert kabuklu meyveler, taze sebze ve meyveler ile saflaştırılmamış tahıl ürünlerinden zengin olduğu için kansere karşı koruyucu olarak bilinen antioksidan öğelerin (E vitamini, C vitamini, karotenoidler, bioflavonoid ve diğer biyoaktif bileşikler) alımını arttırmaktadır.
  • Osteoporosiz, kemik mineral içeriğinin azalmasıyla kemiklerin kırılabilir duruma gelmesidir. Et tüketimi yüksek olan bireylerde osteoporosiz görülme riskinin daha yüksek olduğu belirtilmektedir. Et gibi yüksek protein içeren besinlerin fazla tüketimi, kemiklerden kalsiyum kaybına neden olabilmektedir. Vejetaryen diyeti, yeterli düzeyde az yağlı süt ürünlerini içeriyor ise, yeterli kalsiyum alımını sağlamakta ve osteoporosiz riskini azaltmaktadır.
  • Vejetaryen diyeti, posadan zengindir. Diyabet, yüksek posalı diyet uygulayanlarda düşük posalı diyet uygulayanlara oranla daha az görülmektedir.
  • Vejetaryen beslenme alışkanlığını sürdüren bireylerin, böbrek ve safra taşları oluşumu açısından da düşük risk grubunda oldukları belirtilmektedir.
Vejetaryenlik yararlı mı zararlı mı?

Vejetaryen Beslenmenin Sağlık Açısından Zararları

  • Vejetaryen beslenme, sağlıklı bir yaşam sürdürmek için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu makro ve mikro besin ögeleri yeterli alındığı takdirde yarar sağlamaktadır. Aksi halde ciddi yetersizlik tabloları görülebilmektedir.
  • Vejetaryen bireyler besin çeşitliliklerini iyi ayarlayamazlarsa demir mineralini yetersiz alabilmektedirler. Bunun sonucunda ise anemi görülmesi kaçınılmazdır.
  • B12 vitamini yalnızca hayvansal kaynaklı besinlerde bulunduğundan özellikle vegan diyetiyle beslenen vejetaryenlerde eksikliği görülmektedir. Bu nedenle makrobiyotik veya vegan diyetiyle beslenen, özellikle gebe, emzikli gibi risk gruplarındaki bireylerin B12 vitamini desteği almaları gerekmektedir. Besin çeşitliliği sağlanamadığı ve B12 vitamin gereksinimi karşılayacak kadar yumurta ve süt gibi hayvansal kaynaklı besinler tüketilmediğinde, kalp damar hastalıkları için risk faktörü olarak görülen homosistein düzeyi de yükselmektedir.
  • Vejetaryen yetişkinler, büyüme çağındaki çocuk ve gençler kalsiyumun iyi kaynakları olan süt ve ürünlerini yetersiz tükettiklerinde kemik sağlığı riske girmektedir. Süt ve süt ürünleri tüketmeyen vejetaryenlerin kalsiyum alımlarına dikkat etmeleri, kalsiyumdan zengin baklagilleri diyetlerinde arttırmaları ve kalsiyum açısından zenginleştirilmiş ürünlerin tüketimine önem vermeleri gerekmektedir.

Hoşunuza gidebilir